Skargę na uchwałę wprowadzającą opłaty za wydanie przez samorząd farmaceutów zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje zawodowe złożył minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w listopadzie 2013 roku. Uchwała została wydana przez Naczelną Izbę Aptekarską w lutym 2005 roku. Zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje muszą posiadać farmaceuci, którzy chcą wykonywać swój zawód w krajach Unii. Zasadność pobierania opłat zakwestionował Rzecznik Praw Obywatelskich w roku 2012.
Przedstawiciele farmaceutów wnieśli o odrzucenie skargi, stwierdzając, że została złożona po terminie. Zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich, minister może zaskarżyć do Sądu Najwyższego uchwałę NIA w terminie 3 miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o tej uchwale. Natomiast minister posiadał informację na ten temat w grudniu 2012 roku, gdy do ministerstwa trafiło pismo Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd Najwyższy podzielił opinię farmaceutów i odrzucił skargę ministra zdrowia. (mo/pap)
SN: oddalona skarga dotycząca opłat za poświadczenie kwalifikacji farmaceuty
Sąd Najwyższy orzekł, że samorząd aptekarski będzie mógł nadal pobierać opłaty za wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje farmaceutów w krajach Unii Europejskiej. Opłata wynosi równowartość 100 euro w złotych.