Sprawa wywołuje duże emocje. W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął bowiem decyzję o połączniu dwóch miejskich jednostek: Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Za fuzją opowiada się personel ZSM, a przeciw – przedstawiciele szpitala pediatrycznego.
Na początku lutego 2017 roku podjęto już w tej sprawie uchwałę rady miasta. Najprawdopodobniej będzie ona jednak uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych.
W poniedziałek 27 lutego 2017 roku sprawa trafiła na forum regionalne. Temat połączenia szpitali poruszany był podczas obrad prezydium WRDS. I choć prezydium Rady nie wydało żadnego stanowiska w tej sprawie, niewykluczone, że sprawa trafi na wtorkowe, plenarne posiedzenie WRDS.
- My, jako prezydium Rady, przede wszystkim zachęcamy do kontynuowania dialogu, żeby strony dalej ze sobą rozmawiały, żeby znalazły jakieś kompromisowe rozwiązanie. Obawy stron częściowo związane są z takimi kwestiami jak nazwa szpitala, a myślę, że są to sprawy, które można rozwiązać. Natomiast sama kwestia, czy szpitale połączyć, czy nie, jest decyzją ich właściciela, czyli miasta, i z tą decyzją trzeba się liczyć – podkreślił przewodniczący śląskiej WRDS Marek Zychla.
Przyznał też, że tego typu spotkania "są trudne i pełne emocji".
- Widzę jednak, że jest dobra wola po wszystkich stronach i chciałbym, żeby doszło do jakiegoś kompromisu – podkreślił. Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.
Pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła wskazała, że w jej ocenie, sprawa fuzji szpitali powinna zostać rozwiązana na poziomie miasta, a nie na forum regionalnym. Przypomniała też, że powołano w mieście komisję, która zajmuje się sprawą.
- Sieć szpitali nie jest naszym pomysłem, ale rządu, my chcemy się tylko do tych zmian dostosować, żeby nikt nam nie zarzucił, że zaniedbaliśmy tę kwestię i że brakuje usług dla dorosłych chorych lub musimy zwalniać ludzi. Byłoby to skrajnie nieodpowiedzialne ze strony miasta – argumentowała. Zapewniła też, że samorząd będzie kontynuował rozmowy ze stronami i dążył do kompromisu.
[-DOKUMENT_HTML-]
Za połączeniem szpitali opowiada się personel ZSM. W poniedziałek 27 lutego 2017 roku rano podczas spotkania z dziennikarzami lekarze placówki przekonywali, że tylko taka decyzja zapewni pacjentom dotychczasowy poziom leczenia.
Jak bowiem argumentowali, po planowanych zmianach i wprowadzeniu tzw. sieci szpitali, ZSM znalazłby się na pierwszym poziomie finansowania (szpitali powiatowych), co w konsekwencji nieotrzymania finansowania na dotychczasowym poziomie mogłoby skutkować zamknięciem między innymi oddziału hematologii czy okulistyki.
Tymczasem lekarze z ChCPiO przeciwstawiają się fuzji szpitali, wskazując na renomę i dorobek placówki.
- Nie jest to chyba naszą wadą, że chcemy o to walczyć – mówiła dr Magdalena Dudzińska ze Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii. Jej zdaniem samorząd podejmując uchwałę postawił szpital przed faktem dokonanym. - A kolejność powinna być taka: ustawa, weryfikacja podmiotów przez NFZ, dopiero ostatnim etapem jest połączenie, jeżeli nic innego nie da się zrobić – podkreśliła.
Zapewniła też, że sprzeciwiający się fuzji personel szpitala pediatrycznego nie ma żadnych ukrytych interesów.
- Naszym interesem jest tylko interes naszych pacjentów – podkreśliła.
Od piątku 24 lutego 2017 roku w ChCPiO trwa akcja informacyjno-protestacyjna. Jak powiedziała Katarzyna Kubica ze szpitalnej Solidarności, akcja będzie kontynuowana, dopóki Urząd Miasta nie rozpocznie z placówką "rzeczywistego dialogu" prowadzącego do kompromisu.
Jak głosi przyjęta w lutym 2017 roku uchwała rady miasta, połączenie szpitali następuje poprzez przeniesienie całego mienia ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staną się pracownikami drugiego.
W ocenie samorządu, po połączeniu szpitale znalazłyby się na poziomie trzecim (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) i uzyskały w ten sposób najwyższy poziom referencyjności. Podejmowanie działań jeszcze przed przyjęciem ustawy, władze Chorzowa tłumaczyły krótkim czasem na wdrożenie procedur.
Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>
Jednak najprawdopodobniej - z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych - uchwała będzie uchylona.
- Podjęliśmy już jednak kroki, by podjąć ją raz jeszcze, tym razem z uwzględnieniem tych terminów konsultacji społecznych. Projekt uchwały wpłynął już do związków reprezentatywnych, a potem – jeśli nic się nie zmieni – rada miasta podejmie uchwałę raz jeszcze – powiedziała Sekuła.
W ocenie stron sporu, ten dodatkowy czas być może pozwoli na wypracowanie uzgodnionego w drodze kompromisu stanowiska.
Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez rząd. Zgodnie z nim przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2017 roku.(pap)