Katowickie Centrum Onkologii to dawny Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego oraz jednostka podległa samorządowi województwa. Uchwała sejmiku województwa śląskiego zmieniająca nazwę weszła w życie 23 stycznia 2016 roku.

Dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii Włodzimierz Migacz powiedział w czwartek 25 lutego 2016, że nowoczesny pawilon operacyjny będzie przeznaczony dla pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi z zakresu ginekologii onkologicznej oraz chirurgii onkologicznej.
- Potrzeby są bardzo duże. Do naszego szpitala trafia coraz więcej pacjentów - dodał Migacz.

Budowa nowoczesnego obiektu, jak podkreślał, była potrzebna.
- Nowotwory w ginekologii wiążą się z bardzo trudnymi oraz długotrwałymi operacjami - zwłaszcza nowotwory jajnika. Często pracują z nami również chirurdzy naczyniowi. Jeden taki zabieg trwa od około 4 do 5 godzin - powiedział Migacz.

Otwarty w czwartek 25 lutego 2016 pawilon operacyjny posiada, jak poinformował dyrektor centrum, cztery sale operacyjne. Jedna z nich będzie "salą hybrydową z możliwością embolizacji guzów nowotworowych".

W nowym obiekcie znalazły się: oddział intensywnej opieki medycznej z siedmioma łóżkami, oddział ginekologii onkologicznej z ośmioma łóżkami, nowoczesna sterylizatornia oraz izba przyjęć.

Inwestycja, jak podkreślał Migacz, będzie służyć pacjentom z całego regionu.
- Jesteśmy dla wszystkich, mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - powiedział Migacz. Pierwsze zabiegi zaplanowano na poniedziałek 29 lutego 2016.

Pierwszy etap budowy budynku bloku operacyjnego wraz z rozbudową i nadbudową budynków na terenie szpitala kosztował około 26,9 mln zł (pierwotnie zakładano około 38 mln zł) i został sfinansowany ze środków własnych szpitala.
 - Liczymy na refinansowanie. Szpital na pewno będzie mógł pozyskiwać środki unijne, jesteśmy na mapie potrzeb zdrowotnych  - dodał Migacz.

Kolejne etapy, to wyposażenie oddziału intensywnej opieki medycznej, doposażenia sal operacyjnych oraz udostępnienie hybrydowej sali operacyjnej wraz z angiografem.
- Sala, w której chcemy uruchomić hybrydową salę operacyjną jest już przystosowana, najtrudniejsze prace budowlane zostały wykonane. Osłony (radiologiczne) są zgodne z projektem zatwierdzonym przez Państwową Agencję Atomistyki - powiedział i dodał, że koszt realizacji wszystkich etapów jest wstępnie określany na około 41 mln zł (wg kosztorysu).

Wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Skowronek, odpowiedzialna za służbę zdrowia, powiedziała podczas otwarcia, że kiedy dwa lata temu objęła to stanowisko i przeanalizowała sytuację jednostek służby zdrowia podległych Urzędowi Marszałkowskiemu, to okazało się, że "Szpital im. Leszczyńskiego był wiodącą placówką pod kątem dobrej kondycji finansowej" i - jak dodała - nic się nie zmieniło.
- Udało nam się w zeszłym roku wygospodarować środki finansowe na zakup tomografu komputerowego; myślę, że i w tym roku również coś nam się uda znaleźć w środkach unijnych, żeby wyposażyć blok operacyjny - powiedziała wicemarszałek.(pap)