W województwie śląskim zauważalne są tendencje związane ze zmniejszającą się liczbą ludności, zarówno wskutek niekorzystnych ruchów migracyjnych, jak i w efekcie niekorzystnego ruchu naturalnego ludności.

Prognozy demograficzne przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że tendencje te będą się pogłębiać, co ciągu najbliższych kilkunastu lat może skutkować licznymi problemami społecznymi i gospodarczymi.

Zarząd województwa śląskiego w lutym 2016 roku rozpoczął prace związane z przyjęciem strategicznego planu w tym względzie.

Przedstawiony do konsultacji dokument poza analizą sytuacji demograficznej województwa wskazuje na obszary, które wymagają wsparcia oraz prezentują pożądane kierunki w ramach działań mających na celu przeciwdziałanie depopulacji.

Wśród proponowanych działań jest między innymi wsparcie zdrowotne dla matek i dzieci, dofinansowanie leczenia niepłodności, powstanie centrum gerontologicznego oraz pozainstytucjonalnej opieki nad osobami starszymi. Inne projekty nakierunkowane są na osoby pracujące i zachęcające je do powrotu lub pozostania w kraju, jak na przykład projekt „Dobra praca” czy „Atrakcyjne szkolnictwo zawodowe”, lub związane są z infrastrukturą miejską takie jak „Sprawna komunikacja publiczna” lub „Mieszkania dla młodych i dzieci”.

Oprócz planowanych projektów wpisujących się w koncepcję obecnie realizowane są już na Śląsku działania mające na celu przeciwdziałanie depopulacji i negatywnym skutkom demograficznym. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje i koordynuje takie działania jak „Gmina przyjazna ekonomii społecznej”, „Gmina przyjazna rodzinom”, „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny” czy „Śląska Karta seniora”.

 

Źródło: www.slaskie.pl