Dotychczas czas pracy osób niepełnosprawnych posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności mógł wynieść 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, ale tylko w przypadku uzyskania od lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub od lekarza sprawującego opiekę nad osobami niepełnosprawnymi specjalnego zaświadczenia.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 roku sygn. akt K 17/11, przepis art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) wprowadzający taki obowiązek jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Od dnia 10 lipca 2014 roku zaświadczenie o celowości zastosowania skróconego czasu pracy dla wskazanej grupy pracowników niepełnosprawnych nie będzie już więc wymagane.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w związku z utratą mocy obowiązującej wskazanego wyżej przepisu, na pracodawcach ciąży obowiązek wprowadzenia zmian w aktach wewnątrzzakładowych, dotyczących czasu pracy pracowników.

Opracowanie: Jacek Tkacz