Przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i modernizację izby przyjęć w szpitalu w Skierniewicach zapowiedziała wicemarszałek sejmu Elżbieta Radziszewska podczas wizyty w tej placówce. Zadanie zostało wpisane do rządowego planu, który Rada Ministrów zatwierdziła podczas ostatniego, terenowego posiedzenia w Łodzi.

Inwestycja została wpisana do rządowego planu budowy lub modernizacji SOR w kilku szpitalach w całej Polsce. Oprócz skierniewickiej placówki w planie znalazły się również Szpitalne Oddziały Ratunkowe w: Instytucie Matki Polki, szpitalu M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu oraz szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi.

Projekt przebudowy został przygotowany już w grudniu 2014 roku. Od tamtego czasu szpital poszukiwał źródeł jego finansowania. Plan przewiduje całkowitą modernizację hallu szpitala wraz z głównym wejściem i wydzielenie w tamtym miejscu Centralnej Izby Przyjęć, która będzie działać równolegle ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

- Chodzi przede wszystkim o to, aby usprawnić działanie SOR. Po modernizacji ten oddział będzie się zajmował wyłącznie ratowaniem życia, natomiast przyjęcia planowe do szpitala będą realizowane w Centralnej Izbie Przyjęć. Dotychczas były one realizowane w samym SOR, co znacznie utrudniało pracę tego oddziału i narażało pacjentów wymagających pilnej pomocy na długie oczekiwanie - mówi dyrektor szpitala w Skierniewicach dr n. med. Jacek Sawicki.

Szacunkowa wartość tego zadania wynosi 1-1,5 mln złotych. Po oddzieleniu od SOR Centralnej Izby Przyjęć pacjenci, którzy nie zostaną przywiezieni do SOR karetką pogotowia w stanie zagrożenia życia będą przyjmowani właśnie tam. W izbie będzie funkcjonował automatyczny system kolejkowania przyjęć, działający na podstawie pobieranych przy wejściu biletów. Następnie pacjenci będą przyjmowani w recepcji i wpisywani do centralnego rejestru przyjęć na oddziały szpitalne. W Izbie będzie przyjmował również lekarz internista, ortopeda i chirurg.

Jak podkreśla dyrekcja szpitala w informacji prasowej, Szpitalny Oddział Ratunkowy i izba przyjęć są wizytówką szpitala, oddziałem, z którym większość z około 15 tysięcy rocznie hospitalizowanych pacjentów ma pierwszy kontakt, dlatego nowoczesna Centralna Izba Przyjęć nie tylko usprawni proces przyjmowania pacjentów do szpitala, ale wpłynie również na pozytywny odbiór tej placówki przez pacjentów.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.szpitalskierniewice.pl, stan z dnia 29 lipca 2015 r.