Z innych badań dotyczących Europy, na które powołują się autorzy tego rozdziału, wynika, że około 70 procent mężczyzn i 16 procent kobiet po 70. roku życia kontynuuje swoje życie erotyczne. Natomiast z badań przeprowadzonych w USA wynika, że 65 procent osób w wieku między 60. a 65. rokiem życia twierdziło, że ma co najmniej jeden stosunek w tygodniu, w grupie w wieku 71-75 lat – 45 procent, natomiast w grupie osób, które przekroczyły 76. rok życia – 24 procent.

„W zasadzie można stwierdzić, że aktywność seksualna podlega takim samym prawidłowościom jak inne dziedziny funkcjonowania człowieka (sprawność psychosomatyczna, procesy poznawcze itp.). Zmniejszają się nieco możliwości, ale mniejsze są też potrzeby. Niewiele spośród starszych osób ma apetyt na silne doznania i gwałtowne przeżycia” – czytamy w opracowaniu.

Jednak, jak podkreślają autorzy, dla wielu starszych osób jest to ciągle ważna dziedzina życia. Z badań wynika, że tylko niektórzy ludzie z wiekiem ograniczają swoje życie seksualne, czasem zupełnie je porzucając. Częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn, i głównie osób po 80-tce. Natomiast inni pomimo zaawansowanego wieku zachowują sprawność seksualną i dążą do zbliżeń.

 [-OFERTA_HTML-]

„Nie można zatem odmawiać osobie po 60. roku życia pragnień seksualnych, tak jak nie wolno ograniczać prawa do posiadania własnej seksualności. Seniorzy zasługują na szacunek. Szacunek powinien warunkować także prawo do życia seksualnego, takiego jakie najbardziej odpowiada danej osobie. Trzeba pamiętać, żeby patrzeć na osobę starszą i traktować ją jak każdą inną. Każdy, bez względu na wiek, może poszukiwać różnych wrażeń i doznań, jeżeli nie koliduje to z prawami innych osób. Na uwagę zasługuje fakt, potwierdzony empirycznymi badaniami, że seniorzy, chociaż statystycznie rzadziej uprawiają seks, są z niego bardziej zadowoleni niż osoby młodsze” – czytamy w publikacji

Książka „Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów” jest oryginalną, szeroką prezentacją współczesnego stanu wiedzy na temat rozumienia problematyki psychologicznej osób starszych w kontekście polskiej rzeczywistości. Obejmuje całość zagadnień potrzebnych osobom pomagającym starszym - zarówno teoretycznych jak i bardzo praktycznych. 

Publikacja może być pomocna profesjonalistom zajmującym się tymi zagadnieniami od strony teoretycznej, osobom wspomagającym czy też opiekującym się ludźmi w wieku senioralnym, jak i samym seniorom. Na uwagę zasługuje podjęcie tematyki z zakresu prawa, co może umożliwić osobom starszym przebrnięcie przez gąszcz obowiązujących uregulowań normatywnych istotnych z punktu widzenia ich codziennego funkcjonowania.

Opracowanie zawiera też rozdziały omawiające zagadnienia opieki nad zdrowym seniorem, w tym relacje z najmłodszym pokoleniem, choroby, na które cierpią często osoby w starszym wieku, oraz specyfikę opieki nad osobą starszą z zaburzeniami emocjonalnymi i poznawczymi. Poruszono także zagadnienia dotyczące roli religii w okresie starości oraz rozmów o śmierci. Jeden z rozdziałów to poradnik zawierający praktyczne wskazówki dotyczące opieki nad seniorem. Autorzy poświęcili także fragment publikacji potrzebom osób opiekujących się seniorami.

 

Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.

Redaktorami naukowymi publikacji są: Magdalena Anna Łazarewicz oraz Krzysztof Owczarek.

Informacje o redaktorach

 

Dr Magdalena Anna Łazarewicz to  psycholog zdrowia, specjalista w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej, asystent Zakładu Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej. 

Profesor dr hab. med. Krzysztof Owczarek to psycholog kliniczny, kierownik Zakładu Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Psychologii Klinicznej.