Od 1 grudnia 2007 r. zacznie obowiązywać ponadzakładowy układ zbiorowy dla pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych. Został on już wpisany do rejestru prowadzonego przez Resort Pracy (nr U-CLXVII).
Zdaniem Elżbiety Pisarczyk, Przewodniczącej Sekcji Krajowej Sanepidów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, nowe przepisy wpłyną przede wszystkich na poprawę sytuacji materialnej pracowników Sanepidów. Układem zostanie objętych ponad 18 tys. osób.
Osoby odchodzące z pracy na rentę w wyniku wypadku przy pracy uzyskają 3-miesięczną odprawę. Rodziny pracowników, którzy zmarli, ale pozostawali w stosunku pracy, otrzymują odprawę w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (jeżeli pracownik był zatrudniony przez 5 lat) albo równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia (jeżeli pracownik był zatrudniony w stacji dłużej niż 15 lat).
Ponadto układ zbiorowy gwarantuje pracownikom Sanepidu dodatki za stopnie naukowe, za staż pracy (po 5 latach – 5 proc.) oraz dodatkowe wynagrodzenie za pozostawanie w tzw. stanie gotowości.
Związkowcom udało się również zapisać w układzie podstawowe normy przydziału odzieży i obuwia ochronnego dla osób pracujących w terenie (np. w czasie kontroli).
W realizacji postanowień tego układu utrudnieniem może się okazać brak środków finansowych. Poszczególne stacje będą musiały wygospodarować dodatkowe pieniądze ze swoich budżetów. Projekt ustawy budżetowej przewiduje tylko 103 mln zł na 17-proc. wzrost wynagrodzeń pracowników stacji w 2008 roku.
źródło: Gazeta Prawna, 22 listopada 2007 r., Dominika Sikora

Żeby widzieć komentarze musisz:

  • być zalogowanym do Facebooka
  • mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
  • korzystać z przeglądarki Chrome