Prawie we wszystkich oddziałach całodobowych brakuje miejsc, a na przykład obłożenie oddziałów psychiatrii dziecięcej w województwie mazowieckim sięga 160 procent. Jest to niepokojące, gdyż do placówek o tym profilu najczęściej zgłaszają się pacjenci w stanie zagrożenia życia, wymagający natychmiastowego i kompleksowego leczenia.

Według danych, które posiada Rzecznik, w Polsce w roku 2017 było 360 lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a liczba lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii wynosiła 3547. Najmniej psychiatrów dziecięcych było w województwie lubuskim - 3, w opolskim – 4, w podkarpackim - 6, w warmińsko-mazurskim- 7 oraz a w świętokrzyskim – 8.

Poza tym 169 psychiatrów dziecięcych spośród 360 było w wieku powyżej 51 lat. Niewielka jest liczba lekarzy będących w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomimo że liczba ta w roku 2017 wzrosła w porównaniu z rokiem 2015 o 24 (ze 135 do 159), to w niektórych województwach jest niewielka – na przykład w lubuskim jest tylko trzech takich lekarzy, w warmińsko-mazurskim – 2, w świętokrzyskim – 1, a w opolskim i podlaskim nie ma żadnego.

W roku 2017 zmniejszyła się także liczba miejsc szkoleniowych w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. W roku 2016 przyznano 98 miejsc, z czego wykorzystano 23, natomiast w roku 2017 przyznano 67 miejsca, z których wykorzystanych zostało jedynie 11. W roku 2017 w 10 województwach żaden lekarz nie podjął szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii dziecięcej w ramach rezydentury.

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają niepokojące informacje o alarmującej sytuacji psychiatrii dziecięcej w całym kraju. Kierowane są przez pacjentów i ich rodziny, lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Konsultanta Krajowego oraz Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, kierowników szpitali psychiatrycznych oraz Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Jedna ze spraw dotyczyła oddziału klinicznego psychiatrii dorosłych, dzieci i młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Oddział ten jest nadmiernie obłożony i w rezultacie pacjenci są umieszczani na tzw. dostawkach. W Małopolsce niedostatecznie rozwinięte są formy leczenia środowiskowego dla młodzieży, które stanowiłoby alternatywna dla hospitalizacji formę pomocy.

 [-OFERTA_HTML-]

- Wzrost nakładów finansowych, tworzenie warunków sprzyjających podejmowaniu specjalizacji w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zmiany organizacyjne to działania niezbędne dla poprawy opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi pacjentami - stwierdził Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu.

Uznając prawo dzieci do szczególnej troski i pomocy, a szpital, sanatorium lub uzdrowisko za miejsca, w których mają wyzdrowieć, Rzecznik Praw Pacjenta wyraża przekonanie o konieczności podjęcia współpracy w obszarze psychiatrii dziecięcej przez wszystkie podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia psychicznego najmłodszych, deklarując pełne wsparcie w realizacji inicjatyw służących zwiększeniu dostępności do psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla najmłodszych w tym w opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań systemowych.

Rzecznik postuluje między innymi wprowadzenie wymogu wyodrębnienia w szpitalnych oddziałach ratunkowych izolatek lub specjalnych stref dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, oczekujących na przyjęcie do oddziału psychiatrycznego, wprowadzenie obowiązku dokonywania w SOR-ach diagnozy różnicowej oraz objęcie pacjenta opieką do czasu zwolnienia się łóżka na oddziale psychiatrycznym, w przypadkach pilnych umożliwienie hospitalizacji pacjentów w wieku od 16 do 18 lat na oddziałach dla dorosłych, wprowadzenie w młodzieżowych poradniach zdrowia psychicznego systemu Triage, na zasadach zbliżonych do tych obowiązujących na SOR-ach.

 

POCZEKAJ, mamy dla Ciebie więcej informacji o ochronie zdrowia!
Sprawdź, czym jest serwis LEX Medica i zobacz, dlaczego jest tak popularny wśród pracowników szpitali i przychodni >>