W związku z tym, Rzecznik podjął działania zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów w tym zakresie.

W marcu 2015 roku Rzecznik wystąpił do wojewodów i marszałków województw o przekazanie informacji, czy podmioty lecznicze udzielające świadczeń zdrowotnych na terenie ich województw zapewniają osobom otyłym dostęp do aparatury medycznej wykonującej badania takie jak: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz PET (pozytonowa tomografia emisyjna), odpowiednie łóżka o zwiększonej nośności, transport sanitarny mogący zrealizować przewóz pacjentów otyłych, dostęp do ambulansów pogotowia ratunkowego mogących przewieźć pacjentów otyłych oraz dostęp do świadczeń w zakresie opieki długoterminowej stacjonarnej (zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne).

Czytaj: Brak specjalistycznej opieki dla chorych na otyłość >>>

Uzyskane dane wskazują na bardzo zróżnicowany stopień zabezpieczenia sprzętu medycznego dla osób otyłych w poszczególnych województwach.

Rzecznik Praw Pacjenta występował również do ministra zdrowia z prośbą o wprowadzenie zmian w rozporządzeniu z 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej o zamieszczenie w specyfikacji sprzętu medycznego, takiego jak wagi czy ciśnieniomierze, informacji o możliwości korzystania ze sprzętu przez pacjentów z nadwagą i otyłością.

W odpowiedzi minister zdrowia poinformował, iż wystąpi o wypracowanie stosownych zaleceń do konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz do odpowiednich towarzystw naukowych.

Szczegółowe informacje dotyczące województw, placówek medycznych oraz dostępnych w nich świadczeń zdrowotnych dla osób otyłych zostały zamieszczone w zakładce: Dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osób otyłych.

Czytaj: Nowatorska operacja mózgu pacjentki patologicznie otyłej >>>