Ministerstwo Zdrowia w projekcie założeń do projektu noweli ustawy refundacyjnej podkreśla, że celem zmian jest m.in. dalsze zwiększanie dostępności leków oraz ograniczenie możliwości wywozu leków z terytorium Polski w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności dla pacjentów.

Według projektu publikacja listy refundowanych leków będzie odbywać się co trzy, a nie jak dotychczas, co dwa miesiące. Ponadto pracownik apteki będzie miał obowiązek poinformowania pacjenta o najtańszym odpowiedniku leku przepisanego na recepcie.

Inną proponowaną dla pacjentów zmianą jest możliwość zamiany przepisanego produktu refundowanego na tańszy odpowiednik, który jest w aptece. Obecnie przepisy pozwalają jedynie na wydanie zamiennie wyłącznie najtańszego produktu, a apteka nie może wydać leku w cenie pośredniej.

Ministerstwo Zdrowia proponuje także wprowadzenie przepisów, które ułatwią monitorowanie oraz ograniczą możliwość wywozu leków z Polski w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności. Resort podkreślił, że powodem jest nasilanie wywozu z Polski leków do innych krajów, ponieważ mamy jedne z najniższych cen leków w Europie.

Według zapisów, w przypadku braku dostępności leku o najniższej dopłacie pacjenta, apteka będzie zgłaszała to do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, a ten do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który przekaże informacje do resortu zdrowia. Ponadto hurtownie leków będą musiały z miesięcznym wyprzedzeniem poinformować GIF o zamiarze wywozu za granicę leków z listy wskazanej przez GIF, a ten będzie mógł się temu sprzeciwić.