Według raportu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego rak nerki jest dziewiątym najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym w Europie. Co roku na świecie rozpoznaje się 270 tysięcy nowych przypadków choroby, w tym 60 tysięcy w krajach Unii Europejskiej. Naukowcy zwracają uwagę na to, że część osób zapadających na ten nowotwór dzieli pewne wspólne cechy oraz elementy stylu życia.

– W chorobie nowotworowej zawsze istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania. W przypadku raka nerki te czynniki to palenie papierosów, nadciśnienie, otyłość i wiek. Są również pewne zespoły genetyczne, które predysponują do tego nowotworu, ale te zespoły występują bardzo rzadko – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Joanna Didkowska, onkolog z Krajowego Rejestru Nowotworów i Centrum Onkologii w Warszawie.

Czytaj: 3 procent nowotworów u dorosłych to rak nerki >>>

Dane opublikowane przez Cancer Research UK, brytyjską organizację zajmującą się badaniem nowotworów, są niepokojące. Prawdopodobieństwo rozwoju raka nerki u palaczy jest nawet o 54 procent wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły. Otyłość podwyższa ryzyko choroby o 63 procent u mężczyzn i aż o 95 procent u kobiet, a nadciśnienie o 62 procent u obu płci. Prawdopodobieństwo nowotworu nerki wzrasta również u osób, które są stale narażone na działanie trichloroetylenu – o 32 procent.

– Najprostszy sposób, aby pozbyć się tych czynników ryzyka, to rzucić palenie, schudnąć i obniżyć ciśnienie, jeśli się ma nadciśnienie, bo badania wskazują, że nadciśnienie obniżone lekami nie jest czynnikiem ryzyka w raku nerki – przekonuje dr Joanna Didkowska. 

Istotnym elementem prewencyjnym jest aktywność fizyczna. Metaanaliza badań opublikowana w czasopiśmie medycznym „British Journal of Cancer” wykazała, że osoby najbardziej aktywne mają o 22 procent niższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.