Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił w tej sprawie do krajowego konsultanta w dziedzinie ortodoncji w związku z otrzymywanymi zgłoszeniami i poprosił o opinię na temat zabezpieczenia dostępu do leczenia ortodontycznego dzieci z rozszczepem wargi lub podniebienia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W odpowiedzi konsultant wskazał między innymi konkretne placówki, w których są realizowane takie świadczenia.

Leczenie dzieci z rozszczepem wargi lub podniebienia realizowane jest w 17 ośrodkach akredytowanych do realizacji programu „Ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki”.

Są to ośrodki znajdujące się w 11 województwach. Nie ma ośrodków w województwach – lubuskim, opolskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W województwie mazowieckim (w Warszawie) działają natomiast trzy takie placówki, podobnie jak w Poznaniu, dwie działają w Krakowie

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że realizacja świadczeń w ramach tego programu następuje w warunkach ambulatoryjnych, a na podstawie art. 29 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych spośród wszystkich, którzy zawarli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia.