Ulotka zawiera najważniejsze informacje dotyczące tego, kto może składać wniosek do komisji, w jakim terminie należy to zrobić i w jaki sposób, a także jakie dokumenty dołączyć.

Z ulotki wynika, w jakich sytuacjach pacjent może dochodzić roszczeń przed komisją. Jest to możliwe, gdy zdarzenie medyczne miało miejsce po 1 stycznia 2012 roku i dotyczy zakażenia pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta albo jego śmierci, będących następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą: diagnozy, leczenia lub zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

W ulotce podano też informację, jakie dane powinien zawierać wniosek i wysokość opłaty, którą ponosi składający wniosek (opłata wynosi 200 zł). W przypadku orzeczenia o zaistnieniu zdarzenia, koszt ten ponosi podmiot leczniczy prowadzący szpital, nawet wtedy gdy wnioskodawca nie zaakceptuje przedstawionej propozycji wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia.

Jeżeli wnioskodawca zaakceptuje kwotę zadośćuczynienia i odszkodowania, nie ma możliwości wystąpienie w tej samej sprawie z powództwem do sądu cywilnego. W przypadku gdy propozycji nie zaakceptuje lub pojawią się nowe okoliczności, może dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego.