Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływały zgłoszenia od pacjentów leczonych w szpitalach uzdrowiskowych, dotyczące. pobierania tego typu opłaty przez jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, pod koniec kwietnia 2014 Rzecznik wystąpił do ministra zdrowia z propozycją podjęcia działań zmierzających do ujednolicenia różnorodnej interpretacji art. 17 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.
Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, za każdy dzień pobytu.
Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się między innymi od osób przebywających w szpitalach (niezależnie, czy jest to szpital ogólny czy uzdrowiskowy).
Wynika z tego, że opłata może zostać pobrana od pacjentów przebywających w szpitalu uzdrowiskowym na leczeniu sanatoryjnym, ale nie może jeśli pacjenci przebywają w tego typu szpitalu na leczeniu szpitalnym.
RPP: opłata klimatyczna podczas leczenia szpitalnego niezgodna z prawem
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że nie istnieje żadna podstawa prawna do pobierania opłaty uzdrowiskowej (klimatycznej) od pacjentów przebywających w szpitalach uzdrowiskowych na leczeniu szpitalnym. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta.