Rzecznik zainteresował się tą sprawą po publikacjach prasowych (między innymi w Dzienniku Gazecie Prawnej i w Gazecie Wyborczej), z których wynikało, że po wejściu w życie ustawy o leczeniu niepłodności informacje o metodzie poczęcia znajdą się w rejestrach USC. Do centralnego Systemu Rejestrów Państwowych mają dostęp wszystkie gminy i urzędy stanu cywilnego a także ministerstwo spraw wewnętrznych. 

Czytaj na ten temat: Dane o zapłodnieniu in vitro w aktach stanu cywilnego>>>

Problem będzie jednocześnie dalej analizowany w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Według ustawy o leczeniu niepłodności, która wejdzie w życie 1 listopada 2015 roku, procedura in vitro dostępna będzie wyłącznie dla małżeństw oraz osób pozostających w związku partnerskim. Nowe przepisy wykluczą także  możliwość korzystania przez samotne kobiety z inseminacji z wykorzystaniem nasienia anonimowego dawcy.

Dodatkowym ograniczaniem, również dla osób pozostających w związku partnerskim, w przypadku zabiegów z wykorzystaniem nasienia pochodzącego od anonimowego dawcy, będzie wymóg złożenia przez mężczyznę w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenia o uznaniu ojcostwa. Bez dokumentu nie będzie możliwe rozpoczęcie leczenia. Dotychczas taka procedura nie była wymagana. 

Czytaj więcej: Od listopada 2015 roku: in vitro nie dla samotnych kobiet>>>

LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia. 

  

Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl