Dotyczy to także osób, dla których język polski jest językiem ojczystym i które zdawały w tym języku Lekarski Egzamin Końcowy.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się absolwentka zagranicznej uczelni medycznej, ubiegająca się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza.
Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, osoby, które ukończyły studia medyczne w języku obcym i chcą uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza, powinny zdać egzamin z języka polskiego.
Czytaj: Ministerstwo Zdrowia nie chce ujawniać lekarzom pytań egzaminacyjnych >>>
Zaskoczeniem dla wnioskodawczyni było to, że wspomniany wymóg dotyczy także osób, dla których język polski jest językiem ojczystym. Obecne wymagania są niezrozumiałe zwłaszcza w przypadku obywateli polskich, którzy przed rozpoczęciem studiów medycznych kształcili się w języku polskim. Co więcej, część z tych osób zdała Lekarski Egzamin Końcowy w języku polskim albo egzamin nostryfikacyjny - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.
Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia, wnioskując o rozważenie zmiany tych przepisów.
RPO konieczna zmiana przepisów w sprawie egzaminu z języka polskiego dla lekarzy
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z prośba o przedstawienie stanowiska w sprawie możliwości zmiany przepisów nakładających na osoby, które ukończyły studia medyczne w języku obcym, obowiązek zdawania egzaminu z języka polskiego.