Kilka dni temu neurolog Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie dostał zakaz leczenia medyczną marihuaną. Centrum uzasadniało swoją decyzję tym, że informacje o skuteczności leczenia przedstawiane opinii publicznej nie mogą być podstawą do uznania jej za skuteczną i bezpieczną.

Marek Bachański specjalizuje się w leczeniu ciężkiej lekoodpornej padaczki. Podawane w tym celu leki na bazie konopi indyjskich przynosiły efekty w postaci znacznego zmniejszenia (nawet o 90 procent) liczby napadów padaczkowych u dzieci.

Czytaj: Marihuana zmniejsza liczbę napadów padaczki u dzieci >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w dalszym ciągu w ramach importu docelowego można sprowadzać dla pacjentów produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, spełniające wymagania określone w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.  Ministerstwo przypomina też, że w latach 2013-2015 minister zdrowia wydał łącznie w trybie importu docelowego 23 indywidualne zgody na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych na bazie ziela konopi indyjskich (tj. leków Bedrocan, Bediol i Bedrolite).

Komunikat na stronie Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że ze względu na bezpieczeństwo pacjentów produkty lecznicze, których skuteczność nie została jeszcze potwierdzona odpowiednimi badaniami naukowymi, powinny być stosowane w jako eksperymenty medyczne – czyli  na zasadach określonych w art. 21 - 29 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przepisy ustawy dają lekarzom możliwość wprowadzania nowych (lub tylko częściowo wypróbowanych) metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia korzyści dla zdrowia pacjenta, jeżeli dotychczas stosowane metody medyczne nie są skuteczne lub  ich skuteczność nie jest wystarczająca. Zgodnie z prawem, eksperymentalna terapia może być stosowana wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii niezależnej komisji bioetycznej.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: nie zmieniły się zasady dostępu do medycznej marihuany >>>