Zaliczenie do katalogu szczepień ochronnych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u osób chorych w fazie zaawansowanej choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30/ml i osób dializowanych oraz zmiana przepisów dotyczących książeczki szczepień to niektóre ze zmian wprowadzone przez opublikowane w dniu 5 lutego 2015 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu opublikowanego już rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 stycznia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. poz. 182), wprowadzenie szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u osób chorych w zaawansowanej fazie choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30 ml/min i osób dializowanych jest jednym z postulatów Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Przewlekła niewydolność nerek jest chorobą o postępującym jednokierunkowym przebiegu, której następstwem jest spadek wydolności nerek powodująca konieczność leczenia metodą dializy w celu ratowania życia. W celu uzyskania odporności poszczepiennnej przeciw WZW typu B konieczne jest wykonanie cyklu szczepień, które obejmuje kilkakrotne podanie szczepionki w odpowiednich odstępach czasu. Wskazane szczepienia powinny nastąpić na co najmniej 6 miesięcy przez wdrożeniem leczenia dializami.

Rozporządzenie zmieniające doprecyzowuje również przepisy dotyczące szczepień przeciwko ospie wietrznej. Dookreślone zostały grupy ryzyka narażone na zakażenie ze względów środowiskowych, w szczególności te, które są narażone na zakażenie ze względu na czasowe lub stałe przebywanie we wspólnych pomieszczeniach. Wskazano więc dzieci do ukończenia 12 roku życia przebywające w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych oraz w żłobkach i klubach dziecięcych.

W zakresie książeczki szczepień, dotychczasowe przepisy stanowiły, iż jest ona odrębną częścią włączoną do książeczki zdrowia. Pojęcie książeczki zdrowia nie zostało jednak zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 177 z późn. zm.). W związku z tym zasadne jest pozostawienie w obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1086) jedynie pojęcia "książeczka szczepień" i usunięcie terminu "książeczka zdrowia". Te książeczki szczepień, które zostały wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zmieniającego zachowają swoją ważność bezterminowo. Książeczki szczepień według wzoru określonego na podstawie dotychczasowych przepisów mogą być zakładane do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat od dnia wejście w życie rozporządzenia zmieniającego.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych wejdzie w życie w dniu 20 lutego 2015 r.

Opracowanie: Jacek Tkacz, RPE WK

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 6 lutego 2015 r.