Według dyrektora szpitala Marcina Kuty, inwestycje te rozwiążą problemy związane z logistyką i zapewnią placówce dalszy rozwój. Szpital uzyska nowoczesną bryłę architektoniczną, zachowując jednocześnie swój historyczny charakter.

- Trzeba było stworzyć spójną architektonicznie i funkcjonalnie całość w sytuacji, gdy poszczególne pawilony pochodzą z różnych okresów - najstarsze nawet z końca XIX wieku, najmłodsze z lat 80.ubiegłego stulecia - i są w większości oddzielnymi obiektami - ocenił dyrektor.

Nowy pawilon zabiegowy zostanie zlokalizowany od strony ulicy Starodąbrowskiej - w przyszłości przez ten budynek będzie się wchodzić do szpitala. Na parterze znajdzie się nowa izba przyjęć oraz pracownie diagnostyczne. Na pierwszym piętrze skoncentrowana zostanie diagnostyczno-zabiegowa działalność pionu kardiologii oraz pracownie endoskopowe. Kolejne piętro przeznaczone zostanie na blok operacyjny z salami operacyjnymi.

Nowy pawilon będzie tzw. budynkiem węzłowym, który połączy w jedną całość cztery obiekty szpitalne. Stanie się to możliwe dzięki budowie systemu napowietrznych, przeszklonych przewiązek komunikacyjnych.

Według dyrekcji placówki brak skomunikowania pawilonów szpitalnych od wielu lat stanowił ogromny problem dla pacjentów, którzy musieli przemieszczać się lub byli przewożeni pomiędzy oddziałami na zewnątrz budynków.

Drugie przedsięwzięcie związane jest z koniecznością przeniesienia oddziału zakaźnego dzieci, który obecnie pracuje w liczącym ponad sto lat budynku dawnego szpitala żydowskiego. Obiekt ten nie nadaje się do modernizacji i adaptacji na cele lecznicze. W ramach przedsięwzięcia opracowano koncepcję nadbudowy jednej kondygnacji w pawilonie nr II z przeznaczeniem na ten oddział.

Oddział zakaźny dzieci jest jednym z trzech tego typu placówek w Małopolsce, niezbędnym z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb epidemiologicznych województwa.

Nowe inwestycje to kolejne etapy realizowanego od ośmiu lat programu modernizacji placówki. Szacowany ich koszt bez wyposażenia w sprzęt medyczny wyniesie około 16 mln zł. Środki pochodzić będą z budżetów: szpitala, miasta Tarnowa oraz województwa małopolskiego. Część kosztów pokryje także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Budowa nowego pawilonu powinna się zakończyć w 2016 roku, a nadbudowa na potrzeby oddziału zakaźnego dzieci - rok wcześniej.(pap)