Trwający do kilku miesięcy projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich i rosyjskich lekarzy. W jego ramach w Olsztynie i Kaliningradzie powstają specjalistyczne pracownie, w których lekarzy doskonalą swoje umiejętności.

Z polskiej strony w projekcie uczestniczą: Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie oraz uniwersytecki szpital kliniczny, a po stronie rosyjskiej: Regionalny Szpital w Kaliningradzie oraz Uniwersytet E. Kanta.

W piątek dwóch neurochirurgów z Kaliningradu obserwowało operację dyskopatii kręgosłupa, którą neurochirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie przeprowadzali używając m.in. lasera.

W Kaliningradzie lekarze będą się uczyć zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, laparoskopowej oraz reanimacji. Część szkoleń będzie prowadzona na fantomach. W Olsztynie będą prowadzone szkolenia m.in. dotyczące neurochirurgii i zabiegów endowaskularnych (m.in. operacje tętniaków, operacje mózgu i wszelkie choroby będące następstwem miażdżycy), operacji kręgosłupa oraz nadzoru nad chorymi po zabiegach neurochirurgicznych.

"To jest zupełnie wyjątkowy, pionierski projekt" - przyznał dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Ryszard Wasiński, który uczestniczył w odbywającej się w piątek konferencji naukowej lekarzy biorących udział w projekcie.

Dziekan Wydziału Nauk Medycznych UMW prof. Wojciech Maksymowicz powiedział PAP, że we wzajemnych szkoleniach ze strony polskiej będą uczestniczyć lekarze szpitala klinicznego oraz niektórych szpitali w terenie (będą to głównie neurochirurdzy) a także zainteresowani chirurgią studenci.

Uczestniczący w projekcie lekarze podkreślali, że bariera językowa nie jest dla nich problemem, ponieważ wszyscy uczestnicy znają angielski i tym językiem posługują się w komunikacji dotyczącej medycyny.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych, jego łączny koszt to 2,2 mln euro.