- Jesteśmy po pierwszych rozmowach, jeżeli chodzi o porozumienie ministra zdrowia, a telewizją publiczną. Będą z jednej strony miejsca na komunikaty – w razie potrzeby; ich skuteczność jest ograniczona - ale również na coś, co w marketingu nazywa się lokowaniem produktu, a tutaj lokowaniem postaw prozdrowotnych - powiedział minister podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
 
Wyjaśnił, że chodzi o to, aby dobre wzorce znajdowały się w produkowanych przez telewizję publiczną serialach czy innych programach. Podczas popołudniowego briefingu w Katowicach minister uściślił, że jednym z dobrych wzorców promowanych w telewizji publicznej będzie aktywność fizyczna.
 
- Będą różne przedsięwzięcia możliwe przy użyciu telewizji publicznej jako narzędzia promującego zdrowe zachowania. To mogą być z jednej strony komunikaty wprost od ministra zdrowia, który w telewizji będzie np. ubierał się w strój gimnastyczny i pokazywał, że można być aktywnym – jestem do tego gotowy – ale również lokowanie produktu, jakim jest zdrowy styl życia - wskazał Radziwiłł.
 
Do podobnych inicjatyw minister zachęcał media niepubliczne. - Wydaje się, że każdy z nas, niezależnie od tego, że gdzieś tam pracuje, że ma jakieś zobowiązania, a także interesy, to może włączyć się do tego, co jest po prostu fajne, zdrowe i pożyteczne. Myślę, że jakąś cząstkę odpowiedzialności za to wszystko powinniśmy po prostu wziąć na siebie - przekonywał.
 
Przekonywał przy tym, że w zakresie promocji aktywności fizycznej i wysiłku fizycznego odpowiedzialność rozkłada się - mimo wysiłków ministerstwo zdrowia nie spowoduje, że obywatele zaczną ruszać się więcej.
 
- Takim obszarem jest niewątpliwie Narodowy Program Zdrowia. Jednym z celów tego programu jest walka z nadwagą i otyłością, a w ramach tego – po jednej stronie – zdrowe odżywianie się, a po drugiej: aktywność fizyczna i wysiłek fizyczny. Z całą pewnością znajdą się pieniądze i różne sposoby, aby tę ideę promować wśród ludzi - zasygnalizował.
 
Wśród przykładów takich sposobów minister mówił o pomyśle, aby namawianie do aktywności fizycznej znalazło się wśród porad świadczonych w ramach reformowanej podstawowej opieki zdrowotnej (w innym miejscu zapowiedział nową ustawę o POZ).
 
- W ramach prac nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej chcielibyśmy, aby już nie tylko zapisanym w ogólnych dokumentach programowych, ale w rzeczywistym działaniu POZ – nie tylko lekarza rodzinnego, ale także innych jego współpracowników – znalazła się porada: namawianie pacjentów do aktywności fizycznej - zapowiedział Radziwiłł.
 
Wykorzystanie mediów publicznych minister wymienił wśród potrzebnych kierunków działań polityki państwa na rzecz zdrowia publicznego. Mówiąc o nich wskazał np., że gdyby na przykład „zlikwidować” problem chorób powodowanych przez tytoń, „wiele rzeczy rozwiązałoby się samo”.
 
W kontekście wyzwań zdrowia publicznego Radziwiłł zapowiedział zwiększenie roli podstawowej opieki zdrowotnej (w innym miejscu zapowiedział nową ustawą o POZ).
- Tu można za mniej osiągnąć bardzo dużo. I w związku z tym, że w ogóle idziemy w stronę koordynacji, trzeba podnosić aspekt POZ - wskazał minister.

Czytaj: KRRiT: programy dla dzieci z reklamami niezdrowej żywności>>>
 
- Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, a także wczesne wykrywanie chorób groźnych i drugi kierunek: opieka nad osobami przewlekle chorymi, która musi koncentrować się na podstawowej opiece zdrowotnej, a nie na specjalistach i opieka paliatywna, która musi być wzmożona – musi być jakąś alternatywą dla pomysłów eutanazyjnych i ona też musi dziać się w podstawowej opiece zdrowotnej - wymienił szef resortu zdrowia.
 
Zapowiadając podczas otwarcia Kongresu nową ustawę o POZ, Radziwiłł wyjaśniał, że „będzie stawiała lekarza rodzinnego jako instytucję w centrum podstawowej opieki zdrowotnej - obudowanego różnego rodzaju specjalistami, nie tylko pielęgniarkami, ale także innymi osobami wspierającymi tę opiekę, gdzie lekarz osobiście nie jest konieczny”.
 
Pierwszy Kongres Wyzwań Zdrowotnych to trzydniowe spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na które składają się dwa dni eksperckich debat z udziałem 3 tysięcy gości oraz dzień otwarty dla 10 tysięcy mieszkańców regionu. W wydarzeniu w czwartek ma wziąć udział unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis
 
W Katowicach spotkali się specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych – zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także przedstawiciele środowisk związanych z sektorem ochrony zdrowia, nauką, gospodarką, biznesem, finansami, rynkiem ubezpieczeniowym, organizacjami pozarządowymi, polityką, administracją publiczną i samorządową. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne w oznakowaniu, prezentacji i reklamie żywności. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł