Od momentu, gdy wprowadzony został pakiet onkologiczny w kolejnych OnkoBarometrach obserwowana jest stagnacja czasu oczekiwania dla pacjentów posiadających kartę DiLO oraz brak pozytywnej zmiany w czasie oczekiwania dla pacjentów bez karty DiLO.
Założeniem pakietu onkologicznego było sukcesywne skracanie czasu oczekiwania na świadczenia onkologiczne. Tymczasem z danych fundacji Watch Health Care wynika, że chory z niepokojącymi objawami, bez karty DiLO musi oczekiwać niejednokrotnie dłużej na wizytę u specjalisty.
Dodatkowo jeżeli karta DiLO nadal nie zostanie wydana, pacjent może oczekiwać również dłużej na badania diagnostyczne które mogą potwierdzić, bądź wykluczyć diagnozę. Zanim chory zostanie objęty pakietem onkologicznym traci więc wiele cennego czasu, który można byłoby wykorzystać na efektywne leczenie.
Z dokonanej w raporcie WHC analizy kolejek w poszczególnych dziedzinach onkologicznych (chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii, onkologii oraz radioterapii onkologicznej) wynika, że nadal występują znaczne różnice w dostępności do świadczeń dla pacjentów nie posiadających karty DiLO, oraz dla pacjentów, którym taka karta została wydana.
Najdłuższe czasy oczekiwania odnotowano w onkologii sensu stricto (zawiera dużo świadczeń diagnostycznych), gdzie średnio na uzyskanie świadczenia trzeba oczekiwać około 7,9 tygodnia. Następną pod względem długości kolejek dziedziną jest chirurgia onkologiczna (7,6 tygodnia). Kolejne dziedziny to hematologia i hematoonkologia (średnio 5,7 tygodnia) oraz ginekologia onkologiczna (średnio 4,8 tygodnia). Najkrócej oczekuje się na świadczenia z dziedziny radioterapii onkologicznej (3,1 tygodnia).
W porównaniu z danymi z września 2016 roku, opublikowanymi w październiku 2016 w OnkoBarometrze, wydłużeniu uległ średni czas oczekiwania w trzech z pięciu badanych przez Fundację WHC dziedzinach. Wzrost o około 2,3 tygodnia zaobserwowano w dziedzinie onkologii sensu stricto. Nieznacznemu wydłużeniu o 5-6 dni uległ czas oczekiwania na świadczenia w dziedzinie chirurgii onkologicznej oraz o 3-4 dni w przypadku ginekologii onkologicznej. W hematologii i hematoonkologii natomiast, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne skrócił się o 1,5 tygodnia. Zmianie nie uległ czas oczekiwania w dziedzinie chirurgii onkologicznej – wynosi około 7,6 tygodnia.
Według zebranych danych przez kierownika Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce żyje około 570 tysięcy osób z choroba nowotworową. Z roku na rok zapadalność na nowotwory wzrasta, rocznie diagnozuje się około 160 tysięcy przypadków. Liczba nowych zachorowań może sięgnąć nawet 200 tysięcy w 2030 roku.
Z roku na rok obniża się również średni wiek zachorowania na nowotwory złośliwe. Umieralność z powodu raka wynosi rocznie około 95,5 tysiąca osób. Najczęściej występujące nowotwory w Polsce to w przypadku mężczyzn rak płuca, prostaty, okrężnicy i pęcherza moczowego. Kobiety najczęściej chorują na nowotwory piersi, płuc, trzonu macicy, okrężnicy, jajnika i szyjki macicy.
1 stycznia 2015 roku wszedł w życie tzw. pakiet onkologiczny, czyli zbiór aktów prawnych, które regulują szybką ścieżkę diagnostyczną i warunkują szybkie rozpoczęcie leczenia przeciwnowotworowego. Pakiet onkologiczny zakładał całkowite zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie w onkologii.
Od 1 stycznia 2015 roku lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS) jest uprawniony do wydawania Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), potocznie zwanej „zieloną kartą”. Karta ta uprawnia pacjenta do szybkiej terapii onkologicznej, która ma na celu skrócenie czasu oczekiwania na badania diagnostyczne.
Pakiet onkologiczny zakłada, że wstępna diagnostyka oraz diagnostyka pogłębiona nie powinny trwać dłużej niż 9 tygodni dla pacjentów zdiagnozowanych w 2015 roku, 8 tygodni w 2016 roku, a docelowo 7 tygodni. W 2016 roku ścieżka miała zostać skrócona do 8 tygodni, docelowo w 2017 roku diagnostyka onkologiczna ma trwać maksymalnie 7 tygodni.
Podstawą pakietu onkologicznego - tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej - jest zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów złośliwych oraz obowiązek przestrzegania przez świadczeniodawców terminów wyznaczonych na wykonanie diagnostyki onkologicznej. Należy pamiętać o tym, że zniesienie limitów nie obejmuje leczenia bólu w chorobach nowotworowych szczególnie ważne dla chorych w trakcie radio- i chemioterapii).
OnkoBarometr to raport Fundacji Watch Health Care dotyczący zmian dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w ramach onkologii, hematoonkologii, ginekologii onkologicznej, chirurgii onkologicznej i radioterapii onkologicznej w Polsce. W odróżnieniu od Barometru WHC, który obejmuje wszystkie dziedziny medycyny, OnkoBarometr dotyczy wybranych dziedzin medycyny zajmujących się walką z nowotworami, przy czym obejmuje znacznie większą liczbę świadczeń wskaźnikowych dla poszczególnych dziedzin objętych monitorowaniem.
Źródło: OnkoBaromter Fundacji Watch Health Care