Według IDF, z powodu najczęściej występującej cukrzycy typu 2 co sześć sekund umiera jedna osoba na świecie. Wydatki ponoszone na leczenie tej choroby i jej powikłań przez poszczególne kraje sięgają od 5 do 20 procent budżetu ich służby zdrowia.

Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, profesor Maciej Małecki powiedział, że w Polsce przeznacza się na zwalczanie cukrzycy 7 mld zł rocznie, z tego połowa przypada na leczenie jej powikłań.

IDF ocenia, że do końca 2015 roku na cukrzycę będzie chorowało 415 mln ludzi. Do 2040 roku liczba chorych ma się zwiększyć do aż 642 mln. Jeśli tak się stanie, co dziesiąta osoba na świecie będzie diabetykiem. Globalne koszty leczenia cukrzycy wzrosną z 673 mld dolarów w 2015 rokudo 802 mld dol. w 2040 roku.

Według profesora Małeckiego, w Polsce na cukrzycę typu 1 leczy się około 200 tysięcy osób. Z powodu cukrzycy typu 2 leczonych jest już ponad 2,1 mln chorych. Jednocześnie podejrzewa się, że 600 tysięcy osób ma u nas niewykrytą jeszcze cukrzycę.

- Z badań przeprowadzonych w 2006 roku wynika, że co druga osoba powyżej 60. roku życia wykazuje zaburzenia metaboliczne glukozy świadczące o występowaniu cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego – twierdzi profesor Małecki. (pap)