Z raportu wynika, że w szpitalach realizowane jest leczenie bólu ostrego i pooperacyjnego i stosowane są w tym celu leki rekomendowane w polskich zaleceniach leczenia bólu pooperacyjnego, ale realizacja leczenia bólu ostrego i pooperacyjnego powinna być prowadzona w oparciu o polskie zalecenia (PTBB / PTAiIT).

Co ósmy szpital w leczeniu bólu ostrego i/lub pooperacyjnego nie stosuje zaleceń Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) i Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (PTAiIT). W zdecydowanej większości szpitali (57 procent) pacjenci nie otrzymują też pisemnych informacji na temat skutecznych metod zwalczania bólu ostrego lub pooperacyjnego

Badanie pokazało, że brak jest powszechnej dostępności do specjalistycznych konsultacji w poradniach leczenia bólu. Niezbędne jest zwiększanie świadomości personelu w zakresie organizacji leczenia bólu, metod skutecznego leczenia bólu, monitorowania bólu, analizy skuteczności i bezpieczeństwa leczenia bólu oraz monitorowania niepożądanego działania leków przeciwbólowych.

Czytaj:  Leczenie bólu w Polsce wciąż niedostateczne>>>

Oczekiwaną poprawę w zakresie jakości leczenia bólu oraz zwiększenie jakości życia pacjentów mogłoby spowodować powstanie w szpitalach zespołów leczenia bólu według modelu funkcjonujących APS (acute pain service). Zdecydowana większość szpitali (59 procent) nie posiadała takich zespołów.

W dużej części szpitali (39 procent odpowiedzi) nie odbywają się systematyczne szkolenia z zakresu monitorowania i racjonalnego leczenia bólu, a w pojedynczych przypadkach szkolenia takie odbywają się jedynie albo dla pielęgniarek, albo dla lekarzy.

Raport "Uwolnijmy Pacjenta od Bólu 2015" to efekt  ogólnopolskiego badania, którego celem była ocena poziomu terapii bólu wśród pacjentów szpitali, którzy cierpią na ból ostry lub pooperacyjny.

W ankiecie udział wzięły 284 szpitale, które posiadają 46 procent bazy łóżek szpitalnych w Polsce (wg raportu GUS za 2014 rok). W szpitalach tych w 2014 roku leczonych było 4.664.301 pacjentów, co stanowi prawie 60 procent wszystkich pacjentów hospitalizowanych w 2014 roku w Polsce (według raportu GUS za 2014 rok w szpitalach leczonych było 7,9 mln. pacjentów).

Badanie zostało opracowane w 2015 roku przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ), Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB) oraz Ministerstwo Zdrowia, Departament Polityki Lekowej i Farmacji.

Raport dostępny jest na stronie: www.cmj.org.pl