Rezydenci zapowiedzieli jednak, że nie kończą walki o swoje sztandarowe postulaty. Przekazali, że medycy będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej niż przewidują obowiązujące normy.

Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie niż proponuje rząd; chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Rząd przyjął projekt autorstwa Ministerstwa Zdrowia, stopniowo zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.; w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Zgodnie z zapowiedzią premier Beaty Szydło, aktualne pozostaje rozważenie możliwości skrócenia czasu dochodzenia do założonego pułapu publicznych nakładów na zdrowie.

Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych, przewiduje, że docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczane byłoby corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. Zastrzeżono, że w 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 – 5,7 proc., a w 2020 r. – 6,2 proc.

Resort zdrowia wskazuje między innymi, że w sierpniu 2017 roku weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać.

Na temat ustawy o minimalnych wynagrodzeniu w podmiotach leczniczych czytaj w bezpłatnym e-booku>>>

20 października 2017 roku, podczas pierwszego spotkania Zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, minister Konstanty Radziwiłł poinformował o analizach możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (między innymi wynagrodzeń lekarzy rezydentów) połączonych z przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017. Ma to umożliwić ewentualne odzwierciedlenie efektów prac zespołu już w przyszłorocznym budżecie państwa. Kolejne posiedzenie Zespołu jest planowane 3 listopada 2017 roku.

Resort zdrowia argumentuje ponadto, że podejmuje działania na rzecz zmniejszania kolejek. Przyczynić ma się do tego - w ocenie Ministerstwa- między innymi wprowadzenie tzw. sieci szpitali oraz koordynacji opieki zdrowotnej, a także przekazanie dodatkowych środków, na przykład na operacje zaćmy.

Resort wskazuje, że rozwiązanie problemu braku personelu medycznego jest procesem długoletnim - podkreśla, że limity przyjęć na studia lekarskie rosną; zwiększana jest także liczba miejsc rezydenckich. (pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]