Autorem wniosku był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Głosowało za nim prawie 5,5 tysiąca mieszkańców.

Szczepieniami mogą zostać objęte trzynastoletnie dziewczynki, z rocznika 2001, zameldowane w Radomiu. Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Stosowne formularze dotyczące wyrażenia zgody będą udostępnione w szkołach oraz w poradniach specjalistycznych, a także - do pobrania za pośrednictwem strony internetowej miasta.

Czas na złożenie deklaracji jest do końca kwietnia.
Szczepienia będą przeprowadzane od czerwca w Poradni Konsultacyjnej Szczepień z Punktem Szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Lekarskiej 4. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których druga zwykle po około dwóch miesiącach od pierwszej, a ostatnia, trzecia, po około pół roku od drugiej.

Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20 procent osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40 procernt kobiet poniżej 25 roku życia.

Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).