Autorem wniosku był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Głosowało za nim prawie 5,5 tysiąca mieszkańców.
Szczepieniami mogą zostać objęte trzynastoletnie dziewczynki, z rocznika 2001, zameldowane w Radomiu. Szczepienie jest bezpłatne, dobrowolne, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Stosowne formularze dotyczące wyrażenia zgody będą udostępnione w szkołach oraz w poradniach specjalistycznych, a także - do pobrania za pośrednictwem strony internetowej miasta.
Czas na złożenie deklaracji jest do końca kwietnia.
Szczepienia będą przeprowadzane od czerwca w Poradni Konsultacyjnej Szczepień z Punktem Szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Lekarskiej 4. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których druga zwykle po około dwóch miesiącach od pierwszej, a ostatnia, trzecia, po około pół roku od drugiej.
Rak szyjki macicy, obok nowotworów piersi, płuc i jelita grubego, należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Stanowi również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie wirusem HPV zakażonych jest 10-20 procent osób w wieku 15-49 lat, w tym niemal 40 procernt kobiet poniżej 25 roku życia.
Co roku w Polsce z powodu raka szyjki macicy umiera około 1800 kobiet. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy są onkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Radom: budżet obywatelski sfinansuje szczepienia przeciwko HPV
13-letnie dziewczęta z Radomia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Samorząd Radomia przekaże na ten cel Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr Tytusa Chałubińskiego 300.000 zł To realizacja jednego z wniosków do budżetu obywatelskiego na rok 2014.