W dniach 15-16 listopada br., w Warszawie odbyła się konferencja naukowa "Racjonalizacja kosztów w ochronie zdrowia w Polsce". Wydarzenie to, zgromadziło wielu wybitnych znawców tematu oraz studentów.

Racjonalizacja kosztów w kontekście ochrony zdrowia, to temat, który od lat elektryzuje nie tylko środowisko medyczne, ale ogół społeczeństwa. To w jaki sposób zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów, jak prawidłowo finansować świadczenia zdrowotne i rozdzielać środki jest przedmiotem dyskusji od wielu lat. Konferencja "Racjonalizacja kosztów w ochronie zdrowia w Polsce" organizowana przez Katedrę Ekonomii II Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Zakład Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uczelnie Łazarskiego i Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, stała sie miejscem, gdzie doświadczeniami wymienili sie samorządowcy, praktycy służby zdrowia oraz wybitni wykładowcy, zajmujący sie zagadnieniami związanymi zarówno z ekonomia, jak i z ochrona zdrowia.

Wydarzenie, które miało miejsce w dniach 15-16 listopada br. zgromadziło ponad 200 osób przedstawicieli świata naukowego, samorządów, dydaktyków, praktyków i studentów, którzy z zainteresowaniem wysłuchały kilkudziesięciu wystąpień. Uczestnicy aktywnie brali udział w konferencji, zadając pytania i komentując wypowiedzi prelegentów. Dużym zainteresowaniem cieszyła sie prelekcja Krzysztofa Klichowicza z Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, który otrzymał wiele pytań dotyczących m.in. odsuwania lekarzy POZ od leczenia takich chorób jak np. cukrzyca, umów z lekarzami na leki refundowane oraz podziału świadczeń. Szeroko przedyskutowane zostało również wystąpienie dr Krzysztofa Szczygielskiego, dotyczące akceptacji społecznej, efektów fiskalnych oraz kolejek do świadczeń.

Racjonalizacja kosztów w ochronie zdrowia to temat niezwykle ważny dla przyszłości polskiej służby zdrowia. Wspólne spojrzenie na te problematykę z kilku punktów widzenia: ekonomicznego, prawnego i medycznego, pozwoliło uczestnikom konferencji na wyciągniecie konkretnych wniosków i sformułowanie tez związanych z tematem. Zostaną one zebrane i opublikowane w planowanej przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska ksiażce.