Jak podkreśla autor opracowania prof. dr hab. Jan K. Ludwicki z Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka NIZP, zgodnie z informacjami pochodzącymi z toksykologicznych baz danych i piśmiennictwa naukowego na temat szkodliwości arsenu dla ludzi, chroniczne narażenie inhalacyjne na ten metal i jego nieorganiczne związki może przyczynić się do podrażnienia błon śluzowych, stanów  zapalnych skóry, zapaleń spojówek, zapaleń gardła i nieżytu nosa.

Chroniczne narażenie na nieorganiczne związki arsenu drogą pokarmową może natomiast wywołać zróżnicowane objawy ze strony przewodu pokarmowego, anemię, neuropatie obwodowe, przebarwienia skóry, ropiejące rany kończyn, uszkodzenia naczyń obwodowych, uszkodzenia nerek i wątroby.

Istnieje też naukowo udowodniony związek między narażeniem na nieorganiczne związki arsenu a występowaniem raka płuc u ludzi w przypadku narażenia inhalacyjnego oraz  występowaniem raka skóry, pęcherza moczowego, nerek i płuc w przypadku narażenia za
pośrednictwem przewodu pokarmowego.

W związku z tym Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała nieorganiczne związki arsenu jako kancerogeny dla ludzi grupy 1, czyli o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.

PZH podkreśla, że ocena narażenia na arsen obecny w płynie do e-papierosów jest znacznie utrudniona z powodu braku danych dotyczących ilości aerozolu generowanego z mieszaniny
glikolowo/glicerynowej, wnikającego do dróg oddechowych podczas użytkowania e-papierosa, co w praktyce uniemożliwia ilościową ocenę ryzyka. Jednak biorąc pod uwagę wyżej opisane toksykologiczne właściwości arsenu i jego nieorganicznych związków, w tym zaliczenie go do kancerogenów grupy 1oraz fakt, że obecność związków arsenu w płynie do e-papierosów nie znajduje żadnego uzasadnienia technologicznego, a także biorąc pod uwagę, że e-papierosy są postrzegane i reklamowane jako bezpieczna alternatywa dla palenia tytoniu, szczególnie w odniesieniu do ryzyka wystąpienia raka płuc, obecność nieorganicznych związków arsenu w płynie do e-papierosów Instytut uznaje za niedopuszczalne.