Spór toczy się wokół art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym zwolniony z podatku jest dochód podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których celem statutowym jest m.in. działalność lecznicza – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1c nie mogą jednak stosować spółki.

Gazeta Prawa zwróciła się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Resort przyznał, że „NZOZ utworzony przez osobę prawną, posiadający odrębną strukturę organizacyjną i gospodarkę finansową, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT”. 

Taki stan, zdaniem MF, zmieniła obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217). Nie zawiera już konstrukcji prawnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. W obecnym stanie prawnym podmiotamileczniczymi są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, funkcjonujący we wszelkich formach, a więc i osoby prawne, w tym spółki kapitałowe. W tej sytuacji podatnikiem CIT jest wyłącznie podmiot leczniczy działający w formie osoby prawnej, np. spółka kapitałowa, a spółki kapitałowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 147/13) poparł stanowisko Ministerstwa Finansów. Został on zaskarżony do NSA.

Źródło: Gazeta Prawna