Wśród zarządzających prywatnymi szpitalami panuje nastrój wyczekiwania na wiosenne kontraktowanie świadczeń przez NFZ. Obecny na debacie OSSP  prezes Funduszu Andrzej Jacyna obiecał wprawdzie, że pieniądze będą, także dla prywatnych i że nie będzie ich mniej.

- Jesteśmy sceptycznie do tego nastawieni – mówi Sokołowski. – Tym bardziej, że widzimy, jakie jest nastawienie resortu zdrowia do nas. Dwa dni przed naszym spotkaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odwołał swój udział w obradach, mimo wcześniejszego potwierdzenia.

OSSP zrzesza 103 prywatne podmioty lecznicze zarządzające ponad 180 szpitalami (wszystkich prywatnych szpitali w Polsce jest 454). Dysponują one ponad 2,7 tysiącem łóżek szpitalnych i ponad 7,6 tysiącem wykwalifikowanych pracowników.

-  92 procent przychodów z procedur szpitalnych w tych podmiotach stanowią przychody z NFZ – mówi prezes Sokołowski. – Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie usługi (szpitalne oraz te w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), to środki z Funduszu stanowią około 65 procent przychodów.

Gdy tych środków zabraknie, różny może być los prywatnych placówek. Część z nich, zwłaszcza większe i działające w dużych miastach, może sobie poradzić, rozwijając usługi komercyjne i współpracując z ubezpieczycielami. Robią tak między innymi szpitale: Mavit w Warszawie i Katowicach, Aldemed w Zielonej Górze czy Certus w Poznaniu.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Trudniej bez kontraktów będzie placówkom działającym na terenie mniejszych miejscowości,  które oferują na przykład świadczenia w zakresie ginekologii i położnictwa czy ortopedii. Nie wszystkich pacjentów, którzy dotychczas korzystali z usług takich szpitali w ramach NFZ, będzie teraz stać na zapłacenia za procedury. Może więc to doprowadzić to to zamykania części placówek. Natomiast pacjenci zasilą kolejki oczekujących w publicznych lecznicach.

Andrzej Jacyna zapowiedział na konferencji podczas debaty, że do placówek prywatnych może trafić około siedem procent budżetu NFZ i że oddziały Funduszu będą decydowały o ich rozdzieleniu.

Według OSSP podmioty prywatne stanowią ponad 42 procent rynku ochrony zdrowia w Polsce. Wartość świadczeń szpitalnych zakontraktowanych w 2016 roku przez szpitale prywatne wyniosła 4,7 mld zł. Kontrakty te stanowiły około 13,4 procenta ogółu zakontraktowanych świadczeń.

Spośród 545 szpitali prywatnych do sieci weszło 59, najwięcej w województwie dolnośląskim – 8, po 7 na Mazowszu na Śląsku, w województwie łódzkim – 6, w województwie lubuskim i zachodniopomorskim – po 5, w województwie kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, podkarpackim i w małopolskim – po 3. 2 szpitale z województwa pomorskiego i 2 z województwa lubelskiego znalazły się w sieci, po jednym w Wielkopolsce, w województwie opolskim oraz warmińsko-mazurskim. Żaden prywatny szpital nie trafił do sieci na terenie województwa podlaskiego.

 [-OFERTA_HTML-]