Szkolenie zostało zorganizowane przez Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej.  Głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas szkolenia były: odpowiedzialność karna za tzw. błąd lekarski,  opiniowanie sądowo-lekarskie w przypadkach narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kompetencje biegłych lekarzy do wypowiadania się w sprawach narażenia  na niebezpieczeństwo.

Poruszono także problematykę opiniowania zespołowego w sprawach o błąd medyczny, problemów skutku w opiniowaniu sądowo-lekarskim w przypadkach narażenia i ustalania związku przyczynowego z postępowaniem sprawcy, zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej, dopuszczalności przesłuchania w charakterze świadków lekarzy na okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu (kwestie złożenia zawiadomienia o przestępstwie przez lekarza).

Omawiany był zakres i sposób zabezpieczania dokumentacji medycznej z uwzględnieniem zagadnień tajemnicy lekarskiej, sposób przechowywania i udostępniania protokołów przesłuchań podejrzanych, świadków i biegłych, a także innych dokumentów lub przedmiotów, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu, metodyka prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza będącego gwarantem bezpieczeństwa osoby zagrożonej (błąd medyczny) wyznaczenie kierunków postępowania, kwalifikacja prawna czynu. Jednym z punktów szkolenia była także współpraca prokuratora z samorządem lekarskim  (Izbami Lekarskimi) oraz Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej i wykorzystanie materiałów z postępowań Rzecznika.

W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu prokuratorów z całego kraju, wykłady wygłosili: prokurator Anna Świtalska- Kozyra z Departamentu Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Generalnej, prokurator Stanisław Pieczykolan z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, prof. Agnieszka Liszewska  z Uniwersytetu Łódzkiego, dr n. med. Tomasz Jurek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także Jolanta Orłowska-Heitzman – Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej z Naczelnej Izby Lekarskiej.


 O błędzie w sztuce medycznej czytaj także tutaj>>>