Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 757 z późn. zm.), za lekarza systemu uznaje się lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo lekarza, który ukończył co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej.
Ustawa nakłada na lekarzy systemu obowiązek rozpoczęcia szkolenie specjalistyczne w dziedzinie medycyny ratunkowej do 1 stycznia 2015 roku. Przedłożony do Sejmu projekt wydłuża wspomniany okres o kolejne 3 lata, co zgodnie z uzasadnieniem ma przyczynić się do zapewnienia pacjentom należytego dostępu do świadczeń przyszpitalnych z zakresu ratownictwa medycznego. Obecnie projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
Opracowanie: Jacek Tkacz
Pozdrawiam,
Projekt ustawy: szkolenie dla lekarzy systemu od 2018 roku
Platforma Obywatelska przedłożyła do Sejmu projekt ustawy wydłużający okres, w jakim lekarze systemu posiadający doświadczenie w wymiarze 3000 godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala powinni rozpocząć specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej do dnia 1 stycznia 2018 roku.