Według rozporządzenia badanie psychologiczne obejmuje określenie sprawności intelektualnej, ocenę osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach, oraz określenie dojrzałości społecznej i emocjonalnej.

W przypadku stwierdzenia w orzeczeniu psychologicznym istnienia przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności strażnika Straży Marszałkowskiej, psycholog upoważniony informuje osobę badaną o przyczynach uzasadniających wydanie orzeczenia oraz wpisuje uzasadnienie do dokumentacji badań psychologicznych.

Od orzeczenia przysługuje odwołanie w terminie 30 dni od doręczenia orzeczenia psychologicznego. Odwołać można się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, a w przypadku gdy odwołanie dotyczy orzeczenia wydanego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy,  do jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych i wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub do jednostki służby medycyny pracy podmiotu leczniczego utworzonego i wyznaczonego przez Ministra Obrony Narodowej.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Badanie psychologiczne w trybie odwoławczym przeprowadza się w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania przez podmiot odwoławczy

Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 247 ust. 7 ustawy z 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa. Rozporządzanie zastąpi poprzednie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie z 28 kwietnia 2014 roku

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2018 roku. Termin wejścia w rozporządzenia życie został skorelowany z rozpoczynającą się w tym czasie przerwą wakacyjną, co ułatwi dostosowanie się Kancelarii Sejmu do nowej regulacji. 

 

Potrzebujesz więcej informacji o ochronie zdrowia?
Poznaj serwis LEX Ochrona Zdrowia i ułatw sobie pracę dzięki wiedzy i narzędziom, jakie tam znajdziesz >>