Jedną ze sprawie regulowanych ustawą z 27 lipca 2001 roku – Prawo o ustroju sądów powszechnych jest kwestia powoływania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.

W celu zapewnienia należytej obsady sędziowskiej konieczne jest właściwe uregulowanie zakresu i sposobu przeprowadzania badań lekarskich oraz psychologicznych, w celu stwierdzenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do pełnienia obowiązków sędziego.

W związku z nadaniem przez art. 1 pkt 6 ustawy z 14 marca 2014 roku o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw nowego brzmienia art. 57 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, koniecznym stało się wydanie nowego rozporządzenia regulującego te zagadnienia, którego podstawę prawną stanowi upoważnienie zawarte w art. 57 § 10 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Wysłane do konsultacji oraz uzgodnień rozporządzenie określa szczegółowy zakres i sposób przeprowadzenia badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego oraz kwalifikacje wymagane od lekarzy i psychologów uprawnionych do przeprowadzenia tych badań i wydawania zaświadczeń o zdolności do pełnienia obowiązków sędziego, a ponadto terminy wykorzystania wydawanych zaświadczeń w postępowaniu w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.

W rozporządzeniu został określony termin wykorzystania zaświadczeń wydawanych przez uprawnionych lekarzy i psychologów w toku innych postępowań w sprawie powołania na wolne stanowisko sędziowskie, jak również sposób liczenia tego terminu. Okres, w którym będzie możliwe wykorzystanie zaświadczeń wydanych przez uprawnionych lekarzy i psychologów w toku innych postępowań ustalono na 6 miesięcy od daty ich wystawienia.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2014 roku.