Firma poinformowała, że przekaże 2000 sztuk opatrunków Mepilex Transfer, 15x20 cm. Opatrunki zostaną przekazane zgodnie z procedurą i formułą zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia.

Firma Mölnlycke Health Care informuje, że podczas rozmów z Ministerstwem zaproponowała rozwiązania długoterminowe, które w przyszłości pozwoliłyby uniknąć wzrostu dopłat do tych produktów dla pacjentów. Obecny wzrost, który może sięgać nawet kilkuset złotych w ciągu miesiąca, wynika z mechanizmów ustawy refundacyjnej, czyli ze zmiany podstawy limitu finansowania.

Urzędowa cena zbytu dla produktów Mölnlycke Health Care dla pacjentów z EB została ustalona z Ministerstwem Zdrowia w 2016 roku. W kwietniu i sierpniu 2016 roku przeprowadzono negocjacje, w wyniku których urzędowe ceny zbytu dla opatrunków ze srebrem obniżono średnio o 6,9 procenta, a dla pozostałych opatrunków ceny średnio o 4,1 procenta. Ustalenia te weszły w życie 1 listopada 2016 roku przy ogłoszeniu nowej listy refundacyjnej i od tamtej pory nie uległy zmianie.

„W obecnej sytuacji, wyjątkowo firma Mölnlycke Health Care obniży cenę zbytu dla opatrunku Mepilex EM, 17,5x17,5 cm, tak aby od marca pacjenci nie musieli do niego dopłacać. Jednak jest to również chwilowe rozwiązanie, ponieważ przy kolejnej liście leków refundowanych ponownie zmianie może ulec podstawa limitu finansowania, co może skutkować wzrostem dopłat pacjentów” – czytamy w komunikacie producenta.

Według Mölnlycke Health Care najlepszym i stałym rozwiązaniem dla pacjentów byłoby stworzenie odrębnej grupy refundacyjnej, w której będą tylko produkty dedykowane dla chorych na EB z zerową dopłatą pacjenta. O utworzenie specjalnej grupy zabiegają także stowarzyszenia pacjentów, ponieważ są to podstawowe opatrunki stosowane na świecie w leczeniu i pielęgnacji EB. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem  Zdrowia do 20 stycznia 2017 roku przedstawiciele organizacji pacjentów przygotują projekt nowego podziału grup limitowych.

Źródło: Mölnlycke Health Care

 [-OFERTA_HTML-]