W szpitalu w Skierniewicach funkcjonuje od 2004 system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001 certyfikowany w 2005 r. W ramach systemu zidentyfikowano i opisano funkcjonujące w szpitalu procesy,  opracowywane i wdrażane są liczne standardy, procedury i instrukcje regulujące zasady postępowania w określonych sytuacjach, zgodnie z przepisami prawa, aktualną wiedzą medyczną oraz możliwościami organizacyjnymi.

Poza tym powołano komitety i zespoły zajmujące się specyficznymi zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia funkcjonowania jednostki i prowadzonej działalności oraz wprowadzono system monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Procedury są zazwyczaj wynikiem identyfikacji zagrożeń mogących wystąpić w trakcie realizacji procesu i odnoszą się do wszystkich obszarów działalności szpitala.

Dokumentacja funkcjonująca w systemie jest na bieżąco weryfikowana i w razie potrzeby aktualizowana stosownie do zmieniającego się otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego.  Skuteczność systemu podlega bieżącemu monitorowaniu poprzez prowadzenie licznych auditów oraz kontroli, których celem jest ustalenie zgodności postępowania z przepisami prawa, wymaganiami normy oraz wewnętrznymi procedurami.

Skutecznie funkcjonujący system pozwala na zapewnienie zgodności działalności z przepisami prawa, wymaganiami normy oraz wewnętrznymi procedurami i zmniejszenie ryzyka występowania zdarzeń niepożądanych. Zapewnia także ład organizacyjny, pozwala na wykrywanie słabości. Umożliwia podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia zagrożeń oraz zmniejszenie ewentualnych skutków w przypadku zmaterializowania się ryzyka.  


Beata Stokwisz, Pełnomocnik Dyrektora ds. Systemu Zarządzania Jakością w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach

Czytaj także na temat GRC:

Normy wdrożone w szpitalu powinny podlegać stałej aktualizacji >>>

GRC: zarządzanie ryzykiem i kontrola zgodności coraz ważniejsze>>>

Zarządzanie ryzykiem klinicznym to poczucie bezpieczeństwa dla pacjentów>>>