Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o niezwłoczną nowelizację zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 103/2012/DSOZ z dnia 24 grudnia 2012 r., która znosiłaby przewidziany w treści zarządzenia obowiązek sprawozdawania Narodowemu Funduszowi Zdrowia informacji o sposobie zweryfikowania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przekazywanie tego rodzaju danych nie zostało przewidziane w treści rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Wątpliwe wydaje się również, aby tego rodzaju dane były niezbędne do rozliczenia lub monitorowania celowości udzielanych świadczeń, co uprawniałoby do nałożenia obowiązku ich przekazywania na podstawie § 3 ust. 8 pkt 4-5 rozporządzenia.

Przewidziany w zarządzeniu nr 103/2012/DSOZ obowiązek przekazywania takich danych stanowić będzie znaczne obciążenie logistyczne i organizacyjne dla świadczeniodawców, którego koszty nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane.
Powyższe względy dowodzą konieczności zmiany zarządzenia nr 103/2012/DSOZ.

Drugi apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany został do Ministra Administracji i Cyfryzacji o zmianę rozporządzenia z dnia 9 marca 2012 r. w sprawie rodzaju spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki sprawy jest wyłączony poprzez wyłączenie postępowań prowadzonych przez izby lekarskie na podstawie art. 5 – 5c, art. 6, art. 7, art. 9, art. 10-12, art. 14, art. 19-19d ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 6, art. 7 ustawy o izbach lekarskich, a także art. 103 w związku z art. 106 oraz art. 107-109 w związku z art. 101 ustawy o działalności leczniczej z obowiązku prowadzenia metryki sprawy.
Zgodnie z art. 66a kodeksu postępowania administracyjnego w aktach sprawy zakłada się metrykę w formie pisemnej lub elektronicznej, w której treści wskazuje się wszystkie osoby, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym oraz określa się wszystkie podejmowane przez te osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów określających te czynności. Na mocy upoważnienia ustawowego Minister Administracji i Cyfryzacji rozporządzeniem z dnia 9 marca 2012 r. określił rodzaje spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki jest wyłączony.

Samorząd lekarski wnioskuje o wyłączenie obowiązku prowadzenia metryki spraw wymienionych powyżej, w których decyzje wydają organy izb lekarskich. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej utrzymanie obowiązku prowadzenia metryki stanowi nieproporcjonalnie duże obciążenie w stosunku do rodzaju spraw, w których izby lekarskie podejmują rozstrzygnięcia w formie decyzji administracyjnej. Zwykle w prowadzonych przez izby lekarskie sprawach nie jest konieczne rozbudowane postępowanie dowodowe, a wydanie decyzji następuje na podstawie dostarczonych przez wnioskodawcę dokumentów.
Prezydium zwraca ponadto uwagę, że w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 marca 2012 r. przewidziano dla izb lekarsko-weterynaryjnych zwolnienie z obowiązku prowadzenia metryki w sprawach przyznania prawa wykonywania zawodu, zawieszenia i pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii z uwagi na stan zdrowia czy skreślenia z listy członków. Z uwagi na podobieństwo zarówno rodzaju spraw jak i zbliżoną strukturę organizacyjną izb, wnosimy o objęcie izb lekarskich takim samym zwolnieniem z obowiązku prowadzenia metryki.

Rozporządzenie z dnia 9 marca 2012 r. przewiduje również zwolnienie z obowiązku prowadzenia metryki dla prowadzonych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej spraw z zakresu wpisu do rejestru działalności regulowanej, odmowy wpisu do rejestru, zakazu wykonywania działalności oraz wykreślenia z rejestru działalności regulowanej. Prowadzenie kształcenia podyplomowego lekarzy, jak też wykonywanie działalności leczniczej w formie praktyki lekarskiej jest działalnością regulowaną, wobec tego ze względów systemowych celowe jest objęcie prowadzonych przez izby lekarskie postępowań w tym zakresie zwolnieniem od obowiązku prowadzenia metryki sprawy.

Źródło: www.nil.org.pl .