Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, mająca na celu uratowanie systemu ochrony zdrowia przed ogromnymi wydatkami, nie uwzględnia wszystkich postulatów Pracodawców RP. Bulwersuje przede wszystkim sprawa konieczności tworzenia apteki lub działu farmacji szpitalnej. Jak stwierdził wiceprezydent Pracodawców RP, Andrzej Mądrala, w nowelizacji, która weszła w życie 30 czerwca br., nieprecyzyjnie zapisano, jaki podmiot i w jakiej sytuacji powinien utworzyć aptekę lub dział farmacji szpitalnej.

W ustawie o zakładach opieki zdrowotnej uznawano, iż zasadnym jest tworzenie apteki w szpitalach, który ma więcej niż 150 łóżek. Natomiast obecny zapis wprowadzony do ustawy - Prawo Farmaceutyczne za pomocą ustawy o działalności leczniczej stanowi, że aptekę należy utworzyć w każdym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. A zatem i w szpitalu chirurgii jednego dnia, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, zakładzie rehabilitacji leczniczej, czy hospicjum.

Jak komentuje Andrzej Sokołowski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, członek Pracodawców RP, „utworzenie apteki np. „w szpitalu chirurgii jednego dnia, do którego przychodzi pacjent zdiagnozowany i po kilku godzinach samodzielnie go opuszcza”, jest bezzasadne, a nadto kosztowne, gdyż należy zapewnić odpowiedniej wielkości pomieszczenie, zaadoptować go i spełnić wymagania kadrowe w postaci zatrudnienia farmaceuty.

Więcej na ten temat na stronie internetowej PRP.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl