PPOZ przypomina, że minister już ponad miesiąc temu zapowiadał spotkanie finansowo-organizacyjne ze środowiskiem POZ, do którego nie doszło. „Jak widać chyba brakło ministrowi odwagi i woli rozmawiać przez media. Taka forma rozmowy i negocjacje ze środowiskiem jest nie do przyjęcia” – piszą autorzy stanowiska, nawiązując do konferencji prasowej ministra Arłukowicza, która odbyła się 17 października 2014.
Czytaj na ten temat:
Ministerstwo chce zmienić zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej >>>
Porozumienie jest szczególnie zaskoczone faktem, że Ministerstwo nie przewiduje żadnych dodatkowych środków na realizację nowych zadań, do których należą: pakiet onkologiczny, pakiet anty-kolejkowy, zadania z okulistyki i dermatologii oraz czekająca świadczeniodawców informatyzacji w ochronie zdrowia. W dodatku, co zapowiedziane zostało 17 października 2014, przewiduje zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskane dzięki tym zmianom środki – w wysokości 800 mln zł chce przeznaczyć właśnie na realizację pakietu onkologicznego.
Czytaj:
Lekarze grożą protestami w razie zmian w POZ >>>
Tymczasem, według PPOZ, podstawowa opieka zdrowotna jest głęboko niedofinansowana, nakłady nie są waloryzowane od 2008 roku, a od 2009 roku ciągle spadają.
„Minister Arłukowicz od miesięcy co innego zapowiada, a co innego robi. Zapowiadał postawienie na podstawową opiekę zdrowotną i wzrost finansowania w tym obszarze. Zapowiadał nowe zadania i dodatkowe środki. A dziś słyszymy, że będzie tylko więcej pracy, więcej obowiązków za mniejsze pieniądze, bo minister zaoszczędzi na lekarzach rodzinnych. To już jest nie tylko niesłowność, to jest kpina z całego środowiska podstawowej opieki zdrowotnej” – piszą oburzeni autorzy oświadczenia.
PPOZ: zmiany w POZ są dla nas zaskoczeniem
Środowisko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zaskoczeniem i całkowitą dezaprobatą przyjmuje doniesienia medialne dotyczące finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2015 oświadcza w komunikacie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.