Wartość inwestycji szacowana jest na 330 mln zł. Według marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka Instytut i Ośrodek mogą powstać w ciągu pięciu lat od momentu pozyskania unijnej dotacji.

Oba podmioty mają się zająć badaniami oraz wdrażaniem nowatorskiej metody leczenia nowotworów. Jak mówił na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, radioterapia protonowa zaczęła się rozwijać 20 lat temu i leczona nią grupa pacjentów jest wciąż mała.

- Dzięki tej metodzie można dokładniej skumulować dawkę promieniowania w obszarze nowotworu, oszczędzając pozostałe narządy. Poprawia to wyniki leczenia i obniża ryzyko oraz poziom powikłań – wyjaśnił Malicki, który jest koordynatorem projektu budowy i uruchomienia Instytutu Radioterapii Protonowej.

Z ośrodka mają korzystać pacjenci z pięciu województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.
- Nie oczekujemy od pozostałych województw finansowania tego projektu. Wystarczy wola współpracy i potwierdzenie, że ośrodek będzie służył mieszkańcom tych regionów – zaznaczył marszałek Woźniak.

Samorząd województwa wielkopolskiego realizuje to przedsięwzięcie w porozumieniu z Wielkopolskim Centrum Onkologii, Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Poznańską. Instytut oprócz pomocy chorym ma zająć się badaniami naukowymi, między innymi nad oddziaływaniem promieniowania protonowego na organizm.

Pieniądze na budowę Instytutu mają pochodzić głównie z unijnej dotacji z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Jak zadeklarował marszałek Woźniak, samorząd województwa jest gotów wyłożyć wkład własny. Liczy również na pomoc NFZ oraz pieniądze z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

 

- Dofinansowanie będziemy negocjować z rządem a nie z Unią. Podpisany list intencyjny to potwierdzenie woli współpracy, które daje przepustkę, aby starać się o pieniądze – dodał marszałek Woźniak.

Jak podkreślił prof. Malicki, kwota 330 mln zł zawiera również środki na trzyletnią działalność placówki.

 

Główna część inwestycji powstanie na poznańskim kampusie Morasko. Dwuhektarową działkę na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Do tej pory na całym świecie z protonoterapii skorzystało około 70 tysięcypacjentów, dla porównania w Polsce z tradycyjnej radioterapii korzysta rocznie około 80 tysięcy chorych. W samej Wielkopolsce rocznie na nowotwory zapada 13 tysięcy osób, z czego połowa wymaga naświetleń. (pap)