Operacja została przeprowadzona w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi. Kobieta od momentu urazu, w którym trwale uszkodziła staw, borykała się z dużą dysfunkcją i bólem.
 
- Pacjentka miała rozkawałkowany staw łokciowy, konieczne więc było zastosowanie endoprotezy. Okazało się jednak, że kobieta ma duży odczyn na metal ortopedyczny, najbardziej uczulona jest na nikiel. Trzeba wiec było sprowadzić specjalną endoprotezę – powiedział kierownik Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki profesor Leszek Romanowski.
 
Jak dodał, to pierwsze w Polsce zastosowanie takiego implantu - głównie z tego względu, że endoprotezy łokcia są stosunkowo rzadko wykorzystywane.
- W Polsce i na świecie zdecydowanie częściej wszczepiane są endoprotezy biodra, czy kolana – wyjaśnił.
 
 
Profesor Romanowski podkreślił wagę zastosowania implantów u osób starszych.
 
- Dojrzały wiek nie jest już wyznacznikiem tego, czy stosować lub nie jakąś metodę leczenia. Seniorzy, także w bardziej podeszłym wieku, cały czas chcą być aktywni, uprawiają sporty, jeżdżą na wycieczki. Musimy zrobić wszystko, by taka osoba pozostała tak aktywna, jak przed wypadkiem - powiedział.
 
Po zabiegu chorą czeka kilkumiesięczna rehabilitacja, która pozwoli jej wrócić do sprawności. Profesor Leszek Romanowski podkreślił, że stosowane obecnie implanty umożliwiają rozpoczęcie ćwiczeń niemal od razu po operacji. (pap)