„Wprowadzenie powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci poniżej 2. roku życia to priorytet Resortu Zdrowia” – twierdzi Wiceminister Zdrowia Marek Twardowski. Zastrzega jednocześnie, że ze względów finansowych w tym roku nie będzie to możliwe.

Wiceminister przypomniał, że w październiku zeszłego roku Resort wprowadził szczepienia przeciwko pneumokokom (oraz przeciwko ospie wietrznej) dla dzieci z grup ryzyka.

Choć polski kalendarz szczepień jest zbliżony do standardów europejskich, Pediatryczny Zespół Ekspertów, który w tej kwestii doradza Ministrowi Zdrowia, chciałby również wprowadzenia powszechnych szczepień przeciwko ospie wietrznej, grypie w grupie ryzyka, meningokokom oraz rotawirusowi w wybranych grupach wiekowych oraz szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Twardowski zwrócił uwagę, że szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez MZ i choć kierownictwo Resortu uważa, że jest ono bardzo ważne, w ciągu najbliższych kilku lat jego finansowanie z budżetu na pewno nie będzie możliwe ze względu na wysoki koszt.

Źródło: Puls Medycyny, 6 stycznia 2009 r.