"W związku z ostatnimi doniesieniami o coraz częstszych przypadkach stosowania i nadużyć w stosowaniu klauzuli sumienia przez lekarzy Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przygotowała dwa poradniki prawne, z których pacjentka dowie się krok po kroku jak postępować, aby wyegzekwować zagwarantowane prawem świadczenia medyczne (zabieg przerwania ciąży lub uzyskanie recepty na środki antykoncepcyjne)" - oświadczyła Federacja w komunikacie.

Poradniki dostępne są na stronie internetowej Federacji: www.federa.org.pl.

Federacja zapewnia, że poradniki powstały między innymi w oparciu o pytania i potrzeby kobiet, które zgłaszają się do Federacji z prośbą o wskazówki lub pomoc prawną, gdy odmówiono im wykonania legalnej aborcji lub przepisania środków antykoncepcyjnych.

"Skuteczne i szybkie wyegzekwowanie swoich praw jest istotne szczególnie w przypadku aborcji i antykoncepcji awaryjnej, gdzie czas jest istotnym czynnikiem. Zabiegi przerywania ciąży wykonywane są do pewnego etapu ciąży, a środki antykoncepcji doraźnej zastosować można maksymalnie do 120 godzin po stosunku, przy czym ich skuteczność w zapobieganiu ciąży jest największa w pierwszej dobie" - głosi komunikat Federacji.

Organizacja instruuje między innymi, że "klauzula sumienia nie może być stosowana przez całe szpitale, oraz że lekarz co do zasady nie ma prawa do powoływania się na swój światopogląd i odmowy wypisania recepty na środki antykoncepcyjne na tej podstawie".

Dyskusja na temat klauzuli sumienia rozgorzała w ostatnim czasie w związku ze sprawą profesora Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie, który odmówił - powołując się na klauzulę sumienia - wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg.

Według Rzeczniczki Praw Pacjenta w tym przypadku w szpitalu im. Św. Rodziny, którego dyrektorem jest prof. Chazan, doszło do naruszenia prawa pacjentki do informacji oraz prawa do zgłoszenia sprzeciwu od orzeczenia lub opinii lekarskiej. Postępowanie wyjaśniające wciąż jest prowadzone, wydano na razie częściowe rozstrzygnięcie.

Z klauzulą sumienia wiąże się też Deklaracja Wiary Lekarzy - dokument podpisało dotąd około 3 tysięcy pracowników służby zdrowia (w tym prof. Chazan). Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu. Deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.(pap)

Etycznymi aspektami nauk biomedycznych w kontekście ich uwarunkowań społeczno-kulturowych, ekonomicznych i prawnych zajmuje się opracowanie "Bioetyka" pod redakcją  Weroniki Chańskiej i Joanny Różyńskiej. Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.