Na stronie znajdują się podstawowe informacje o planowanych zmianach. Można się z niej dowiedzieć między innymi, czym będzie sieć szpitali, dlaczego jest tworzona, jakie świadczenia obejmie sieć szpitali oraz jakie będą zasady finansowania placówek, które się w niej znajdą.

Omawiane są także korzyści, jakie dzięki wprowadzeniu sieci szpitali będą mieli pacjenci oraz na czym będzie polegała kompleksowa opieka oferowana przez placówki.

W serwisie znajdują się także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące planowanej reformy.

Projekt ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali wprowadza rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.


Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>


Według resortu zdrowia pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia opieki zdrowotnej.

Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ).

Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone około 91 procent środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.


Źródło: www.mz.gov.pl