Wolters Kluwer Polska: Panuje przekonanie, że personel zarządzający szpitali jest dobrze przygotowany do swojej roli, a powodem nienajlepszych wyników są niekorzystne warunki finansowania świadczeń. Skąd w takim razie pomysł na program szkoleniowy w tym obszarze?
Dr Robert Mołdach: Trudno przecenić rolę kształcenia ustawicznego personelu w doskonaleniu organizacji. Nawet wybitni menedżerowie z dużym doświadczeniem poszerzają w sposób stały swoją wiedzę, wzmacniając kluczowe kompetencje i otwierając się na nowe horyzonty. Tym bardziej istotne jest to dla młodszych stażem i wiekiem kolegów. W nowoczesnej organizacji kształcenie ustawiczne personelu jest koniecznością. Sprawia to dynamicznie zmieniające się otoczenie i rosnąca konkurencyjność rynku. Także z perspektywy jednostki lepsze wykształcenie daje większe szanse na bardziej udany rozwój kariery. Jesteśmy także świadkami zmiany globalnej strategii. Dogmat służby zdrowia zastępuje prymat konkurencyjności podmiotów realizujących misję publiczną w ochronie zdrowia, koncentrujących się na jakości opieki przy poszanowaniu rachunku ekonomicznego i praw pacjenta. Ta transformacja stawia nowe wymagania przed personelem zarządzającym każdego szczebla i w każdym rodzaju opieki. Cykl szkoleń menedżerskich dla kadr ochrony zdrowia i program MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego są na to odpowiedzią.

To bardzo interesujące, ale programy podyplomowe w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia można odnaleźć w niejednej szkole wyższej. Co odróżnia ofertę Uczelni Łazarskiego?
Kiedy blisko 4 lata temu podejmowaliśmy pracę nad programem MBA w ochronie zdrowia i szkoleniami menedżerskimi przyjęliśmy kluczowe założenie – mają być to studia dla praktyków prowadzone przez praktyków, przy wsparciu środowiska akademickiego. Wykładowcy, których zaprosiliśmy do programu szkoleniowego „Metody i technik menedżerskie w jednostkach ochrony zdrowia” z pomocą naszych partnerów ze związku Pracodawców RP i Pracodawców Medycyny Prywatnej, stanowią eksperci branżowi o niekwestionowanej pozycji. Są wśród nich prezesi i członkowie zarządów prestiżowych spółek medycznych i podmiotów wspierających sektor ochrony zdrowia, twórcy nowych koncepcji rynkowych, eksperci dziedzinowi, a także menedżerowie projektów, których efekty poznały tysiące i miliony pacjentów. Wiedzę ogólną z zakresu zarządzania przekazują opierając się o konkretne techniki menedżerskiego, zweryfikowane własnym doświadczeniem zawodowym. Prócz umiejętności twardych, istotną część studiów poświęciliśmy doskonaleniu umiejętności miękkich w obszarze relacji interpersonalnych. Całość poparliśmy warsztatami i konwersatoriami, dzięki którym uczestnicy studiów dzielą się między sobą wypracowanymi także przez siebie najlepszymi praktykami i obserwacjami. To unikalna i autorska propozycja edukacyjna.

To istotnie sięgnięcie po najlepsze międzynarodowe wzorce w edukacji podyplomowej. Może Pan podać kilka przykładów?
Oczywiście. Ponieważ jest to już druga edycja programu szkolenia specjalistycznego, wiemy co najbardziej interesuje naszych słuchaczy i czego oczekują. W tym roku prym wiodą dwa wątki. Pierwszy tworzą takie przedmioty jak kultura organizacyjna, której nie należy mylić z kulturą organizacji, to jest jej zwyczajami i tajemnicami, zarządzanie konfliktem i prowadzenie negocjacji, komunikacja i wystąpienia publiczne, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, a także wciąż mało wykorzystywany dialog społeczny. Będziemy pracować ze słuchaczami z kamerą, a pytania będą zadawali ludzie, którzy mają w tym względzie nadzwyczajne doświadczenie. Zaręczam, że będzie to niezapomniane przeżycie. Po stronie umiejętności twardych bierzemy na plan pierwszy problemy szpitali z finansowaniem rozwoju. Przećwiczymy takie koncepcje jak giełda, inwestor finansowy, obligacje i inne instrumenty finansowe a także PPP. Spróbujemy także zbadać, gdzie leży punkt równowagi pomiędzy jakości a ceną świadczenia i zidentyfikować związane z tym dylematy. Osobną uwagę poświęcimy kontrolingowi operacyjnemu i finansowemu, ze szczególnym uwzględnieniem technik benchmarkingu. Program uzupełni dyskusja o szpitalu doskonałym w kontekście architektonicznym, funkcjonalnym, zarządczym, prawnym, a także roli informacji w uzyskaniu takiego stanu.

Kto powinien Pana zdaniem wziąć udział w takich studiach? Waga tematów sugerowałaby, że kierujecie to dyrektorów i ordynatorów.
Wprost przeciwnie. Szkolenie przeznaczone jest dla zarządzających różnego szczebla, jak również tych osób, które dopiero stają u progu kariery. W poprzedniej edycji mieliśmy na sali jako studentów profesorów medycyny, dyrektorów szpitali, ale także specjalistów z zakresu administracji reprezentujących świadczeniodawców, samorządowego właściciela, narodowego płatnika, jak również przedstawicieli personelu medycznego różnych szczebli. Udział w szkoleniu wzięły także osoby dotąd niezwiązane z ochroną zdrowia, chcące zmienić lub poszerzyć obszar swojej ekspertyzy.
Czy ta mieszanka nie okazała się wybuchowa? Nie dochodziło do konfliktów? Czy udało się Państwu prezentować wiedzę w sposób, który byłby atrakcyjny dla każdego w tak zróżnicowanej grupie?
Jak najbardziej! Różnorodność jest źródłem rozwoju. Ścieranie się postaw, doświadczeń, nawyków wnosi pozytywny impuls do osobistego rozwoju i weryfikacji wiedzy. Środowisko akademickie jest tego doskonałym katalizatorem, a Uczelnia Łazarskiego wie jak tę pozytywną energię wykorzystać dla dobra naszych studentów.

Bardzo dziękuję za rozmowę!


Szkolenie stanowi odpowiednik jednego z modułów specjalistycznych w programie MBA w ochronie zdrowia, którego partnerem merytorycznym jest Wolters Kluwer Polska oraz Serwis Prawo i Zdrowie.

Więcej informacji o szkoleniu: http://rekrutacja.lazarski.pl/ckp/szkolenia/metody-i-techniki-menedzerskie-w-jednostkach-ochrony-zdrowia/