W piątek 5 stycznia 2018 roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy dotyczące dofinansowania projektów wielkopolskich szpitali ze środków unijnych. Oprócz Wielkopolskiego Centrum Onkologii dofinansowanie otrzymały szpitale wojewódzkie, wysokospecjalistyczne i powiatowe, w tym również prywatne.

System do chirurgii robotowej Da Vinci dzięki dofinansowaniu zamierza zakupić Wielkopolskie Centrum Onkologii. Robot Da Vinci to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medyczny system robotowy na świecie, wspomagający operacje chirurgiczne. System ten charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością. 

W Polsce są obecnie trzy roboty da Vinci, dwa w szpitalach publicznych: w szpitalu specjalistycznym we Wrocławiu, gdzie wykonano pierwszy zabieg w 2010 roku, oraz od 2016 roku- w Toruniu.

Od kilku miesięcy robot da Vinci pracuje w prywatnym Szpitalu Mazovia w Warszawie. Wykorzystywany jest do zabiegów urologicznych, głównie dotyczących prostaty. Zakup takiego robota planuje także szpital wojewódzki w Rzeszowie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Robot medyczny da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych na drodze laparoskopii, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, na przykład w dolnej części jamy brzusznej. Wprowadziła go do użytku amerykańska firma Intuitive Surgical w 1999 roku.

Robot składa się z czterech ramion, w tym kamery, stanowiących przedłużenie rąk chirurga, oraz konsoli, na której pod kontrolą obrazu 3D nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu operator steruje zdalnie narzędziami.

Szczególne zastosowanie robot znalazł w zabiegach urologicznych, między innymi w prostatektomii radykalnej wykonywanej z powodu raka prostaty. Zabiegi taki charakteryzuje wysoka precyzja preparowania (eliminacja drżenia rąk), mniejsza możliwość powikłań, mniejsza utrata krwi, krótszy okres rekonwalescencji, zachowanie i szybszy powrót trzymania moczu, większe szanse na zachowanie potencji i krótszy czas odzyskania funkcji seksualnych.

Obecnie na świecie pracuje ponad 2000 robotów - w USA ponad  1350, w Europie we Włoszech 56, w Niemczech 50, we Francji 46, w Czechach  i Rumuni po 9.

W Stanach Zjednoczonych otwarte i laparoskopowe operacje prostatektomii stanowią zaledwie 13 procent wszystkich zabiegów. Pozostałe 87 procent to operacje przeprowadzane przy udziale robota da Vinci.