Pakiet onkologiczny stał się przez ostatnie miesiące jednym z głównych tematów poruszanych przez media. Analitycy firmy Newton Media zbadali, jak często był on omawiany i w jaki sposób. Najwięcej informacji dotyczących pakietu onkologicznego pojawiło się w prasie regionalnej – 46 procent oraz w dziennikach ogólnopolskich – 35 procent.

Od 1 grudnia 2014 roku do 15 marca 2015 roku na temat pakietu onkologicznego ukazały się w sumie 7294 informacje: 1227 w prasie i 6067 na portalach internetowych. 13 procent publikacji prasowych pojawiło się na pierwszych stronach gazet, a dniem, w którym ukazało się najwięcej informacji był 7 stycznia 2015, wówczas ukazało się 501 publikacji.

Analitycy Newton Media wyliczyli także, że ekwiwalent reklamowy dla wszystkich materiałów dotyczących pakietu onkologicznego w prasie wyniósł 20.023.917 zł.

- Nie dziwi nas tak duża liczba publikacji z zakresu pakietu onkologicznego. We wspomnianym okresie media chętnie informowały o tematyce onkologicznej ze względu na wprowadzone zmiany w systemie zdrowia – powiedział Szymon Chrostowski, prezes zarządu Fundacji Wygrajmy Zdrowie, partner raportu. – Celem raportu było sprawdzenie ile faktycznie materiałów opublikowano na ten temat i jak media oceniły zarówno sam pakiet onkologiczny, jak i sytuację związaną ze wspomnianymi zmianami.

W badanym okresie informowano przede wszystkim o tym, czym jest pakiet onkologiczny i jak działa. W prasie i na portalach internetowych punkt po punkcie wyjaśniano, jakie zmiany w leczeniu onkologicznym nastąpią po wprowadzeniu pakietu:

Z czasem okazało się, że zapowiadane polepszenie diagnostyki chorych z nowotworami przebiega nie do końca zgodnie z oczekiwaniami. Media cytowały wypowiedzi specjalistów, którzy w przeważającej mierze uważają, że pakiet jest niedopracowany i został wprowadzony pospiesznie. Biurokracja i sporo nieścisłości w rzeczywistości miały wydłużać czas diagnostyki. Obecnie nie tylko organizacje pacjenckie, ale i opinia publiczna liczą na to, że zapowiadana nowelizacja pakietu przyniesie poprawę sytuacji.

1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy wprowadzające szybką terapię onkologiczną, przeznaczoną dla pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy, a także tych, w trakcie leczenia onkologicznego, m.in.: chemioterapia, radioterapia, czy leczenie chirurgiczne. Pakietem onkologicznym potocznie nazwano akty prawne, wprowadzające szybką terapię onkologiczną, która ma na celu szybkie poprowadzenie pacjenta przez poszczególne etapy diagnostyki i samego leczenia.

Raport powstał przy współpracy z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Fundacją Wygrajmy Zdrowie, a także Obywatelskim Porozumieniem na rzecz Onkologii.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Opublikowano: www.zdrowie.abc.com.pl