Radni sejmiku województwa pomorskiego podjęli już decyzję o przeznaczeniu 92 mln złotych na wkład własny do projektów unijnych. Pozwoli to na pozyskanie jeszcze kilkuset milionów z budżetu UE. Razem z innymi dotacjami z budżetu samorządu województwa i państwa będzie to ponad pół miliarda złotych. 

Latem 2017 roku nastąpi rozstrzygniecie konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020. Wtedy ruszą prace związane z realizacją inwestycji. Każdy ze szpitali prowadzi własny projekt, ich zakończenie planowane jest między 2019 a 2021 rokiem.

276 milionów złotych zostanie przeznaczona na bloki operacyjne, oddziały ratunkowe i kardiochirurgię W szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie wybudowane zostanie jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych. Ma mieć osiem sal zabiegowych między innymi z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii i ginekologii. W nowym budynku znajdą się też oddział urologiczny z salą zabiegową i gabinetem endoskopii oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

W szpitalu powstanie pracownia dla potrzeb oddziału kardiochirurgii dziecięcej oraz rozbudowany zostanie szpitalny oddział ratunkowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 81 milionów złotych.

Podobna inwestycja zacznie się w gdyńskim szpitalu Wincentego a Paulo. Tam także stanie nowy budynek a w nim szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny z czterema salami oraz oddziałem intensywnej terapii.

W obecnie istniejącym budynku przy Placu Kaszubskim powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Z kolei w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

Największe środki zostaną przeznaczone dla Szpitala im. Ceynowy w Wejherowie, gdzie za ponad 104 mln złotych stanie nowy czterokondygnacyjny budynek z siedmioma salami operacyjnymi. Władze regionu chcą tam tworzyć regionalny ośrodek kardiologiczny. W budynku mieścić się będą oddziały angiologiczny, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej. Dodatkowo powstanie tam między innymi oddział rehabilitacji dziennej.

 



Mieszkańcy Pomorza będą mogli także skorzystać z kilku regionalnych programów polityki zdrowotnej. Na ten cel ma być przeznaczone prawie 80 milionów złotych w latach 2019-2020. Realizowane będą krajowe projekty profilaktyczne, głównie dotyczące onkologii, a także programy dotyczące cukrzycy, rehabilitacji kardiologicznej czy medycyny pracy. 

184 miliony złotych będzie przeznaczone na „Pomorskie e-Zdrowie". W rezultacie sfinansowanych dzięki tym środkom inwestycji za kilka lat pacjenci z Pomorza będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii IT w medycynie. Powstanie między innymi  regionalna platforma informatyczna, która będzie umożliwiać przez internet wymianę dokumentacji medycznej między placówkami zdrowia. 

Szesnaście szpitali marszałkowskich połączonych zostanie siecią  „Pomorskie e-Zdrowie". Dzięki temu projektowi lekarze, ale także pacjenci będą mieli bezpośredni dostęp do wyników badań i historii choroby. Na ten system przeznaczone są także środki unijne. Podobne projekty realizowane są w szpitalach powiatowych i części przychodni. W przyszłości będą one miały możliwość „podłączenia się" do regionalnej platformy e-Zdrowie.

Oprócz inwestycji w sprzęt czy modernizację placówki będą wprowadzać zmiany w podejściu do pacjentów i szkolić się w doskonaleniu sposobów komunikacji z pacjentem.  Program jakościowy jako pierwszy będzie wdrożony w szpitalach spółki Copernicus. Ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość ich pobytu w placówkach. Ten projekt wdrożony będzie następnie we wszystkich szpitalach. 


Źródło: www.pomorskie.eu