Współpraca Polski ze społeczeństwem obywatelskim w zakresie tworzenia i realizowania polityki państwa wobec epidemii HIV jest szczególnie doceniana.

Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS) został ustanowiony w 1994 roku przez Radę Społeczno-Gospodarczą ONZ (ECOSOC). W ramach programu realizowane są zadania z zakresu profilaktyki, leczenia i wsparcia osób dotkniętych problemem HIV i AIDS. Program jest tworzony i współfinansowany przez 11 podmiotów wyspecjalizowanych ONZ: UNHCR, UNICEF, UNDP, UNFPA, UNODC, UNESCO, ILO, WFP, WHO, UN Women i Bank Światowy. Pracę wszystkich partnerów koordynuje Sekretariat UNAIDS (UNAIDS Secretariat).

Programem zarządza Rada Koordynacyjna Programu UNAIDS (Programme Coordinating Board – PCB UNAIDS). W jej skład wchodzą reprezentanci 22 rządów, organizacji NZ oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w tym osób zakażonych HIV. W sesjach PCB biorą też udział obserwatorzy, na przykład specjalni wysłannicy Sekretarza Generalnego ONZ lub państwa, które obecnie nie są członkami Rady.

Do zadań PCB należy między innymi koordynacja tworzenia strategii walki z HIV i AIDS na poziomie globalnym oraz wydawanie rekomendacji, które wspierają tworzenie programów w regionach i poszczególnych krajach, koordynacja realizacji strategii UNAIDS przez 11 podmiotów wyspecjalizowanych ONZ współtworzących program, rzecznictwo w zakresie realizacji zobowiązań przyjętych na forum międzynarodowym przez poszczególne kraje oraz ekspertyzy epidemiologiczne i problemowe w szeroko rozumianym kontekście przeciwdziałania HIV i AIDS na świecie.

Polska jest pierwszym krajem Europy Wschodniej, który pełnił funkcję wiceprzewodniczącego (w 2011 roku), a następnie przewodniczącego Rady (w 2012 roku). W styczniu 2013  rozpoczęła się druga z rzędu, trzyletnia kadencja członkowska naszego kraju w Radzie.

W programie obrad 34. PCB znalazły się – obok kwestii zarządczych i budżetowych obejmujących lata 2012 – 2013 i 2014 – 2015 –  debaty dotyczące nowej strategii UNAIDS na lata 2016 – 2021, spójnej z negocjowaną obecnie agendą rozwojową ONZ po 2015 roku.

Według danych ONZ na świecie żyje około 35 mln ludzi z HIV. W 2012 roku wirusem zakaziło się około2,3 mln osób. Z powodów związanych z AIDS zmarło w tym czasie 1,6 mln. Mimo znaczącego postępu medycyny, podejścia społeczeństwa oraz wdrażanych rozwiązań prawnych, problem epidemii nie jest rozwiązany.
Europa Wschodnia i Azja Środkowa, obok Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, to regiony, gdzie obserwuje się ciągły wzrost zakażeń.

34 sesja Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS odbywa się w dniach 1 – 3 lipca 2014 roku w Genewie.